Portal informacyjno-historyczny

Ten sondaż przeraził opozycję. ,,Wiejska, małomiasteczkowa, pańszczyźniana, rozbiorowa, katolicka i komusza Polska” głosowała nie tak. ,,Rozpłyń się i przepadnij. Jesteś zakałą świata!”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Dotychczasowa opcja polityczna przegrała wybory i jest w opozycji. Niektórzy nie mogą się z tym pogodzić i obwiniają… wyborców. W takim tonie głos zabrali filozof Jan Hartman i aktor Jacek Poniedziałek.

Ten drugi zamieścił histeryczny wpis, w którym ubolewa:

Ogłupione przez pis 40 proc. społeczeństwa chce głosować na ludzi, którzy wyrzucają Miłosza z listy lektur dla liceum. Czy zwolennikom tej obłąkańczej partii nie przeszkadza, że ich dzieci będą się uczyć zideologizowanej i wykastrowanej, zafałszowanej wersji literatury i historii? Tego się nie „posprząta” w ciągu jednej kadencji. Nowe, wychowane w pisowskiej szkole pokolenie nie dowie się o polskim nobliście, tylko o Rymkiewiczu. Szymborską też wykoszą. To tylko kwestia czasu. Giertych 11 lat temu chciał wyrzucić Gombrowicza, bo gejowski

– nie zdając sobie sprawy, że informacja o wyrzuceniu Miłosza jest zwyczajnym fake-newsem. Później uderza już w tych, którzy nie głosowali na partie, które sam popiera:

Mrok. Kłamstwo. Brutalna siła i chamstwo. Oto wasza 40 procentowa Polska! Pozagryzajcie się sami. Nic was nie uratuje. Będziecie już zawsze pośmiewiskiem świata, który patrzy na was z mieszaniną politowania i pogardy. I ma rację

Na koniec, wyraźnie nie panując nad słowami, uderza:

Tkwijcie w głowie tej mściwej kreatury, tego chorego umysłu, który nienawidzi współczesnego świata i ludzkości. Który kocha tylko swój ból i poczucie winy z powodu śmierci krewnego. Nienawidźcie, tak jak on kazał wam nienawidzić. Plujcie i pogardzajcie, tylko dlatego, że jemu się tak podoba. Na was też przyjdzie czas. On jest waszą Nemezis. Pożrecie się i pozabijacie. Innej drogi nie ma. Historia to pokazała. I znowu pokaże. Tylko dzieci żal. Przyszłości żal

Jego zdaniem PiS zwyczajnie przekupił Polaków:

Biedny, otumaniony 500+, tanio kupiony pseudodumą rodem z paska wiad. tvp 40-procentowy „narodzie” – rozpłyń się i przepadnij. Jesteś zakałą świata!

Z kolei Hartman załamuje ręce, że na Kukiz’15 i PiS głosowałoby łącznie ponad 50 proc. Polaków.

Jaki wstyd! Polacy, jaki to straszny wstyd! Kim jesteśmy, my, naród zasiedziały w samym środku Europy, w XXI wieku? […] Tępota, prostactwo, bezwstyd. I tak na okrągło. Tępota, prostactwo, bezwstyd… Ad infinitum.

I to naród jest winny temu, co zdaniem Hartmana się odbywa:

Sami zgotowaliśmy sobie spektakl zwijania demokracji i rządów prawa oraz wypinania się gołą d… na Europę i świat. I na tym spektaklu – my, naród Polski – wciąż bawimy się setnie. Tak, nasza wina, nasza bardzo wielka wina

Hartman precyzje, że główną winę ponoszą ,,oświecone elity”:

Nasza, bo to przez nas, ludzi kulturalnych, zazdrośnie strzegących swego świata przez obcymi, jest nas mniej niż tych niewymownie „innych”. Tych, co i w cuda uwierzą, i pół litrem nie pogardzą, i na Żyda bluzną. Demokracja prawdę ci powie. Prawdę, która może ranić i oburzać, ale jest prawdziwą prawdą.

Filozof odkrywa uroki demokracji:

w demokratycznych wyborach biorą udział wszyscy – mądrzy i głupi, dobrzy i źli, kulturalni i prostacy, święci i zbrodniarze, porządni i podli, przeciętni i wielcy. I każdy z nich ma po jednym głosie. […] Mamże tłumaczyć, kogo jest więcej? Mających jakieś pojęcie o państwie i polityce czy tych drugich? Mających jakieś obywatelskie ideały czy tych drugich? Szanujących państwo i prawo czy tych drugich?

Hartman nie może odżałować, że ,,opuściliśmy prostych ludzi, zostawiliśmy sam na sam z demonami przeszłości, z zabobonem, kołtunem, panem, wójtem i plebanem – to i teraz mamy. Wiejska i małomiasteczkowa Polska, pańszczyźniana i rozbiorowa, katolicka i komusza, siadła nam teraz na karku, batem i butelką wywija, a buciorami w nerki kopie. Wio!”

Szczególnym szokiem był właśnie ostatni sondaż przeprowadzony po licznych protestach opozycji, które wzmocniły… partię rządzącą.

poparcie dla reżimu nie spada, gdy tenże się radykalizuje i umacnia swój autorytaryzm. Już nie dla jednej trzeciej, jak można było się łudzić dwa lata temu, lecz dla połowy Polaków demokracja nie znaczy nic, a najbardziej żenujące ekscesy korupcji i warcholstwa nie robią na prowincjonalnej Polsce żadnego wrażenia. Dla połowy Polaków liczy się tyko kasa i „porządek”, czyli swojskość. Czyli jakieś ogólne prostactwo i nadęcie, odzwierciedlające ich samopoczucie, łagodzące ich lęki i dające złudzenie, że skoro rządzą tacy sami jak oni, to ich godność jest zabezpieczona.

Obwinia osoby o bliskich sobie poglądach, że niewystarczająco edukowali społeczeństwo:

Myśleliśmy, że wystarczy „iść do miasta”? Iść „na studia”? A babcia niech słucha sobie Rydzyka? A wujek niech sobie chla? A ksiądz niech stawia sobie plebanię na trzy piętra i obściskuje? A śmieci dalej do lasu? I tak dalej.

Hartman upatruje szansy w… katastrofie gospodarczej:

Kaczyński może robić, co chce, i dopóki będzie kasa w chłopskim portfelu, tacy ludzie będą rządzić. Jakże nisko upadliśmy, skoro musimy modlić się o katastrofę gospodarczą, by ratować się z katastrofy politycznej i moralnej narodu…

(4197)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę