„Rycerz”, którego przodkowie walczyli we wszystkich polskich wojnach i powstaniach. W USA kierował wszystkimi tajnymi operacjami Departamentu Obrony i wspierał tajne operacje CIA

w Bohaterowie


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

walter-jajkoNasi studenci dziwowali się, że na tablicach rejestracyjnych swych samochodów miał napisane: „Rycerz” i „Bryczka”. Naturalnie większość nie rozumie po polsku, a więc czarna magia już u zarania. PRL-owcy z przekąsem wyrażali się o jego nazwisku. Nie rozumieją, że zwykle im prostsza godność, tym bardziej starożytna. 

Generał Walter (Władysław – Władek) Jajko był żołnierzem, historykiem, strategiem, politykiem, profesorem The Institute of World Politics. Urodził się w Filadelfii w 1937 r. Rycerska rodzina Jajko-Jajkowski pieczętowała sią herbem Jelita. Jajkowie walczyli właściwie we wszystkich polskich wojnach i powstaniach. Mieli majątek na Podkarpaciu w okolicach Limanowej. Jego ojciec, również Władysław, był zawodowym kapitanem WP, weteranem wojny bolszewickiej. Ponieważ Jajko senior wspierał centroprawicowe Stronnictwo Ludowe „Piast” został usunięty z armii przez sanację. Postanowił emigrować do Ameryki. Tam wraz z żoną Anielą doczekali się kilkorga dzieci. Władek junior był najstarszy.

Rodzina mocno popierała polską tradycję i religię katolicką. Wpojono w niego etos służby wywodzący się ze szlachty i zaadaptowany przez inteligencję. Uczono go, że służymy dlatego, że Bóg nas pobłogosławił bardziej niż innych i dlatego mamy obowiązek pomagać tym, którzy nie są aż takimi szczęściarzami. Bóg, Honor, Ojczyzna. Służymy solidarnie Sprawie, która jest większa od nas samych. Władek chłonął takie nauki. A były one w pełni skoordynowane z jego amerykańskimi marzeniami. Stąd znalazł ich spełnienie w służbie publicznej, a szczególnie w siłach zbrojnych, w lotnictwie.

Generał, gdy mógł sobie na to pozwolić, pomagał w działalności polonijnej. W pewnym okresie wziął na siebie redakcję „The Polish Review” wydawanego przez Polish Institute of Arts and Sciencies (PIASA). Wygłaszał odczyty dla Kongresu Polsko-Amerykańskiego (PAC). Publikował w polonijnym „The Sarmatian Review” i w krajowej „Gazecie Polskiej”.

Naturalnie Władek włączył się właściwie we wszystkie przedsięwzięcia Katedry im. Tadeusza Kościuszki w The Institute of World Politics. Był mentorem naszych polskich i polsko-amerykańskich stażystów. Pomógł nam przy projekcie Intermarium i innych. Organizował odczyty i wykłady, które potem wychodziły w szeroki świat za pomocą internetu i innych środków i sposobów. Zawsze nas wspierał we wszystkich kontrowersyjnych sprawach.

Wraz z profesorem Genem Poteatem Walter Jajko zaangażował się w sprawę smoleńską. Ciężko chory przygotował komentarz na temat kryzysu na Ukrainie, co inkorporowałem w swoje wystąpienie, naturalnie dziękując Władkowi. Często przywoziłem dla niego najnowsze materiały do historii Polski i na bieżące tematy. Najbardziej wzruszył się, gdy mu sprezentowałem album „Żołnierze Wyklęci”. Dotykał z przejęciem zdjęć. Jego jasnoniebieskie oczy przybrały kolor stalowy, gdy kartkował książkę przy mnie. Był jednym z nich.

Właściwie wszystko, co Władek robił w służbie, jest utajnione. Kiedyś wytłumaczył mi, że formalnie prawie wszystkie tytuły i stanowiska pracy były wydumane. „To nie jest to, co robiłem”. Oto oficjalna biografia: „Służył w operacjach myśliwskich, zwiadowczych, bombowych, transportowych i specjalnych oraz w oddziałach wywiadowczych w Azji Południowej, Afryce Północnej i gdzie indziej.

[quote]Jego przydziały sztabowe to: oficer do spraw planowania strategicznego w wydziale do spraw koncepcji, strategii i doktryny zastępcy szefa sztabu lotnictwa USA, analityk strategii w Dyrekcji Spraw Sowieckich, analityk do spraw Paktu Warszawskiego w Dyrekcji Szacowania w dziale wywiadu kwatery głównej lotnictwa; długofalowy planista przy sekretarzu (ministrze) do spraw lotnictwa; asystent zastępcy szefa sztabu lotnictwa. Po przejściu w stan spoczynku gen. Jajko służył jako dyrektor specjalnego zespołu doradczego w biurze sekretarza (ministra) obrony; jako asystent do spraw nadzoru nad Wywiadem u Sekretarza Obrony (gdzie nadzorował wszystkie działania wywiadowcze w ramach Departamentu Obrony – DO); jako pełniący obowiązki zastępcy podsekretarza obrony do spraw wsparcia politycznego DO (gdzie był najwyższym stopniem urzędnikiem do spraw wywiadowczych w tym departamencie); oraz jako kierownik programu prezydenckiego (do spraw wywiadu). [/quote]

Funkcje Waltera Jajko oznaczały, że kierował wszystkimi tajnymi operacjami (covert actions) DO oraz wspierał z ramienia DO tajne operacje CIA. Napisał pierwszy dokument zawierający doktrynę dyplomacji publicznej – czyli takiej uprawianej ponad głowami rządów a skierowanej wprost na podległych im ludzi – w historii DO. Zrewidował również gruntownie doktrynę operacji psychologicznych DO. Był jednym z niewielu wielce rzadkich urzędników, którzy zajmowali się splotem strategii wojskowej, dyplomacji, dyplomacji publicznej, komunikacji strategicznej, kontrpropagandy, strategii psychologicznej oraz wojaczki politycznej”.

Cześć i chwała bohaterom!

Marek Jan Chodakiewicz, źródło: Tygodnik Solidarność

(53)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.