Portal informacyjno-historyczny

Reduta Ordona wykreślona z rejestru zabytków!

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Wszyscy walczący o zachowanie Reduty Ordona, w tym Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, musieli przeżyć szok, kiedy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nakazał wykreślenie Reduty Ordona z rejestru zabytków i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Jeszcze w 2015 roku media obwieściły, że po ponad roku zastanawiania się Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał, że Reduta jest jednak zabytkiem – „z uwagi na zachowane wartości historyczne i naukowe”.

Konserwator pisał także:

Reduta Ordona to cenny zabytek militarny, stanowi także cmentarz poległych żołnierzy wojsk powstańczych oraz szturmujących Redutę Rosjan, stanowi także świadectwo zdarzenia bardzo ważnego dla tożsamości Narodu Polskiego. Ważnego szczególnie dla mieszkańców Warszawy, stanowiąc symbol poświęcenia utrwalony w literaturze polskiej.

Tymczasem właściciele działek, na których terenie znajduje się część Reduty, zaskarżyli decyzję, wskazując uchybienia w procesie. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał im rację.

Tu pismo z decyzją Ministra:

reduta

Tymczasem w okolicach Reduty stoi… meczet. Mimo takich głosów jak poniżej, budujący go nie musieli toczyć takich długoletnich bojów jak ci, którzy chcą zachować Redutę 54.

Jako historyk uważam, że miejsce powinno szanować naszą tradycję. Przecież Reduta Ordona została pięknie utrwalona w wierszu Adama Mickiewicza, chociaż, jak wiadomo, Julian Konstanty Ordon tam nie zginął. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to historia naszego Powstania Listopadowego i pewien dokument tożsamości miasta. Oznaczony polską krwią szaniec Ordona to złe miejsce na budowę ośrodka kultury muzułmańskiej

– mówił w przeszłości prof. Marek Drozdowski, historyk i varsavianista.

źródło: własne / Warszawa w Pigułce

(13788)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

6 komentarzy

  1. I to jest q-wa skandal! Jeszcze tych muślinów wyślemy do … Ministerstwa „Kultury”. Błazny!

  2. Najprościej byłoby…ZBURZYĆ MECZET I WYPIER….DZIELIĆ TO ISLAMSKIE ŚCIERWO Z NASZEGO KRAJU,BO I TU DOJDZIE DO ZAMACHÓW:(((((Obym się mylił,ale dla tych skurczysynów nasze świętości się nie liczą,ale my ich świętości mamy obowiązek szanować!! Z jakiej racji pytam się mam szanować kogoś,kto nie szanuje mnie,mojej kultury i religii???!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę