Poznań zaatakowany jako pierwszy. Zakładano zniszczenie atomowe Polski. Właśnie odkryto sensacyjne dokumenty, które dopisują epilog do sprawy Kuklińskiego

w PRL


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

nuclW poznańskim IPN odnaleziono dokumenty wojskowe z lat 70. Przewidywano, że w wypadku III wojny światowej Poznań zostanie zaatakowany przez NATO jako pierwszy, zakładano atomowe zniszczenie Polski – informuje Rebelya.pl.

Do dokumentów dotarł Jarosław Burchardt, nauczyciel historii, badacz-amator. Szukał materiałów dotyczących obrony przeciwlotniczej PRL, a znalazł kolejny dowód potwierdzający, wersję płk Ryszarda Kuklińskiego ze Sztabu Generalnego LWP.

Pułkownik, a także większość badaczy najnowszej historii mówił, że zdecydował się przekazywać Amerykanom plany strategiczne Układu Warszawskiego, gdyż widział, że ewentualny atak państw koministycznych na Zachód skutkować będzie zniszczeniem Polski.

Materiały pochodzą z 1974 roku. Znajdowały się w opatrzonej klauzulą tajności teczce „Rozpoznanie w wojskach OPK.” Zostały odtajnione w zeszłym roku (wcześniej, w 2006 roku minister obrony narodowej Radosław Sikorski odtajnił mapy sztabowe LWP z planami inwazji UW na Zachód, na których zaznaczono też przewidywane miejsca uderzenia atomowego z Zachodu).

Z map wynika, że to Poznań i okolice były przewidziane jako pierwsze na straty.

[quote]– Przez teren Wielkopolski przechodziła główna arteria komunikacyjna lądowa: trasy kolejowe, drogi, którymi należało przerzucić drugi rzut. Planista prognozuje, że w przypadku transportu sił Układu Warszawskiego, uderzenie nastąpi właśnie w to miejsce[/quote]

– tłumaczy Jarosław Burhardt.

„Drugi rzut” wojsk to była właśnie tajna strategiczna broń sowieckiego Sztabu Generalnego. Przewidywano, że pierwszy rzut wojsk, kosztem własnych dużych strat, zada jednak podobne straty wojskom NATO w Europie Zachodniej, a drugi rzut zada im ostateczny cios. Ludowemu Wojsku Polskiemu przypadł desant na Danię.

[quote]W grach wojennych zakładano scenariusz, że po ataku pierwszego rzutu USA nie zaryzykują użycia broni atomowej w obronie Europy. Drugi rzut, stwarzający gigantyczną przewagę Układu Warszawskiego w siłach konwencjonalnych, jak przewidywano, skłoni Amerykanów do użycia broni atomowej, a Polska, na trasie przemarszu wojsk sowieckich, jak zakładano, mogła zostać zupełnie zniszczona.[/quote]

W planach LWP i Układu Warszawskiego przewidziano uderzenie zarówno konwencjonalne, jak i atomowe.

[quote]- Stratedzy reprezentujący dowództwo obrony powietrznej kraju, zakładali, że w przypadku gdy na nasz kraj spadnie ileś bomb, rakiet, w pasie między Gdańskiem a Karpatami będzie dziura w ziemi. Badania te potwierdzają, że taki scenariusz był realny[/quote]

Ryszard Kukliński
Ryszard Kukliński

– przekonuje Burchardt w rozmowie z TVN24.

Z mapy wynika też, podobnie jak z tych odtajnionych w 2006 roku, że ZSRS, PRL i inne kraje Układu Warszawskie miały dużą wiedzę o siłach NATO w Europie Zachodniej.

Pułkownik Ryszard Kukliński ze Sztabu Generalnego LWP rozpoczął współpracę z CIA w 1972 roku. Jak wynika z dostępnych materiałów, jego motywacją było uświadomienie Zachodu o niebezpieczeństwie wojny wynikającym z rosnącej przewagi strategicznej Układu Warszawskiego w Europie i agresywnych planów sowieckiego Sztabu Generalnego.

źródło: Rebelya.pl

(100)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.