Powstaje armia Grupy Wyszehradzkiej. „Wiodąca rola Polski”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jak informuje „Rzeczpospolita”, Grupa Bojowa Grupy Wyszehradzkiej V-4 niebawem osiągnie gotowość bojową. Jej dowództwo będzie w Krakowie, a otworzyć ją będą żołnierze polscy, słowaccy, czescy oraz węgierscy.

– Od 1 stycznia Grupa Bojowa Grupy Wyszehradzkiej pełnić będzie dyżur bojowy, wiodącą rolę będzie w niej odgrywała Polska – zapowiedział w czasie Warsaw Security Forum wicepremier Tomasz Siemoniak.

18 listopada w Krakowie w Centrum Operacji Lądowych ma powstać dowództwo Grupy, w składzie której znajdą się oficerowie czterech państw członkowskich: Polski, Słowacji, Czech i Węgier.

Koncepcja utworzenia grup bojowych została przyjęta przez UE w 2004 r. Ministrowie obrony krajów UE zdecydowali się na stworzenie 13 związków taktycznych, które miałyby podejmować interwencje w promieniu 6 tysięcy kilometrów od Brukseli. Natomiast bezpośrednie porozumienie o utworzeniu Wyszehradzkiej Grupy Bojowej zostało podpisane przez premierów czterech państw w marcu 2004.

14 listopada, na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczną się ćwiczenia grupy bojowej V-4 o kryptonimie Common Challenge-15. Z polskimi żołnierzami będą ćwiczyć Czesi, Słowacy, Węgrzy oraz przedstawiciele Ukrainy. Weźmie w nich udział blisko 2 tys. żołnierzy. Ćwiczenia potrwają do 20 listopada.

(543)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Pod rozkazami Macierewicza nie zostawiłabym nawet psa znienawidzonych sąsiadów. Prędzej czy później przywdzieje skórę Okulickiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.