„Polskie obozy koncentracyjne” oraz „Prusy, czyli państwo nielegalnie usunięte z mapy świata”. Szokujący film i skandaliczne wypowiedzi

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Film Pawła Siegera o „polskich obozach koncentracyjnych” zaprezentowany członkom Ziomkostwa Prus Wschodnich oraz wywiad jakiego udzielił są skandaliczne – ocenili w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn przewodniczący Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur Henryk Hoch i szef olsztyńskiej delegatury IPN Waldemar Brenda.

Autor filmu Paweł Sieger, z wykształcenia antropolog i archeolog, zawodowo zajmuje się filmem dokumentalnym. Kontrowersyjny jest nie tylko tytuł filmu. Jeszcze bardziej kontrowersyjny okazuje się wywiad, jakiego reżyser udzielił dziennikarzowi, współredagującemu audycję dla mniejszości niemieckiej, której producentem jest Związek Stowarzyszeń Mniejszości Niemieckiej na Warmii i Mazurach, a wyemitowanej na antenie Radia Olsztyn w paśmie dla mniejszości narodowych.

Sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne” kilkakrotnie padło w Radiu Olsztyn w minioną niedzielę po godz. 20 w audycji dla mniejszości niemieckiej (audycja prowadzona była po polsku i niemiecku) w czasie wywiadu z autorem filmu „Polskie obozy koncentracyjne” Pawłem Siegerem (dokument „Polskie obozy koncentracyjne” poświęcony jest ofiarom represji komunistycznych i obozom, które powstawały na terenie Śląska od końca II wojny światowej). Ale nie tylko to sformułowanie oburzyło radę programową radia. W wywiadzie Sieger mówił m.in. o Prusach Wschodnich i ich historii.

„Pruska tragedia to nie są te masowe morderstwa dokonywane na ludności cywilnej, to nie są masowe gwałty, to nawet nie są rabunki, których się dopuszczali żołnierze radzieccy. To wszystko to nie jest tragedia pruska. (…) (Pruska tragedia) to 25 lutego 1947 likwidacja państwa Pruskiego (stało się to dekretem nr 46 Alianckiej Komisji Kontroli). Z politycznej mapy świata zostało usunięte państwo, nielegalnie, z pogwałceniem prawa międzynarodowego. (…) Rozpoczęła się długofalowa repolonizacja państwa. Do macierzy powróciło coś, co do tej macierzy nigdy nie należało” – mówił Sieger, który w dalszej części rozmowy stwierdził, że winien nadejść „koniec chowania się”.

„Niech Polacy, niech Ukraińcy wiedzą, że to nasza ziemia, nasze Prusy, nasza tradycja. Trzeba walczyć o swoje” – mówił Sieger.

– Jest to materiał szokujący i skandaliczny. Z jednej strony mamy opinie, które nijak się mają do stanu naszej wiedzy historycznej. Nie chodzi nawet o interpretację pewnych zdarzeń historycznych, ale wręcz o – mam nadzieję nieumyślne – manipulowanie faktami – mówił na antenie Radia Olsztyn Waldemar Brenda, szef olsztyńskiej delegatury IPN. Zaznaczył, że do takiej audycji powinien być również zaproszony kompetentny historyk, który mógłby się odnieść do tych „rewelacyjnych wypowiedzi”. Dodał, że faktycznie po 1945 roku działały w Polsce obozy komunistyczne, w których pracowali również Polacy – o tych właśnie obozach opowiada film Siegera. – Czy można obciążać Polskę czy Polaków za to, że narzucony przez sąsiednie mocarstwo system polityczny realizował totalitarną, represyjną politykę wobec obywateli Polski i ofiarą tego systemy byli również Niemcy? – zaznaczył Brenda.

Poniżej film:

Jak wygląda prawda o „polskich” obozach koncentracyjnych

źródło: Radioem.pl / Rzeczpospolita

(167)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.