„Może dojść do Polexitu, jeśli…”. O niebezpiecznej grze UE

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Gdyby w Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać wysokie kary nakładane na kraje za odmowę przyjęcia uchodźców, to część państw wystąpiłaby ze strefy Schengen.

– Mogłoby również dojść do Węgroexitu, Polexitu i izolacji innych państw – mówi dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu i stosunków międzynarodowych w rozmowie z Wirtualną Polską.

To kolejna próba wymuszania solidarności europejskiej, a przecież kiedy mamy do czynienia z wymuszeniem, tu nie ma solidarności

– mówi Szewko.

Propozycje, które przedstawia KE ws. uchodźców i porozumienia z Turcją, to odejście od wartości europejskich. Nieprzypadkowo organizacje międzynarodowe zarzucają UE łamanie praw człowieka, a przecież podstawą UE było ścisłe jego przestrzeganie. Państwa, które zakładały UE albo do niej przystępowały, zaczynają się zastanawiać, czy aby na pewno jest to ta sama organizacja. Niestety, wynika to z chocholego tańca prowadzonego przede wszystkim w Niemczech

– podkreśla.

Szewko przestrzega też przed czarnym scenariuszem w wypadku niezrealizowania obietnic względem Turcji.

Turcy jasno pokazują, czego chcą i czym grozi niespełnienie ich oczekiwań: jeśli w czerwcu nie zostaną zniesione wizy do UE; jeśli nie otrzymają 6 mld euro i jeśli Bruksela nie przyspieszy negocjacji akcesyjnych, to uchodźcy wrócą w liczbie dziesiątek tysięcy dziennie.

Turcja prowadzi odważną grę z UE, tymczasem druga strona…

Słabością Unii jest z kolei to, że nie potrafi znaleźć innego rozwiązania kryzysu imigracyjnego, jak tylko bycie pionkiem w grze Ankary. […] Widać, że w UE nie ma teraz mocnych przywódców, a obserwujemy tylko pasywne przyjmowanie kolejnych żądań państw trzecich – nie tylko Turcji – i odsuwanie problemów czasie.

cały wywiad TUTAJ

(397)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.