Portal informacyjno-historyczny

Polacy w obcych mundurach

w Recenzje/Ważne książki


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

unnamed

Trudno dokładnie ocenić ilu Polaków służyło w armiach obcych państw. Nie da się tego dokładnie ustalić, ale na pewno były to tysiące ludzi. Trafiali tam z przymusu bądź z własnej woli.

Tylko w armii rosyjskiej na przełomie XIX i XX stulecia służyło ponad stu generałów polskiego pochodzenia. Podobne funkcje Polacy pełnili również w armiach pozostałych państw zaborczych, Austrii i Prus. Służyli i często zajmowali generalskie stanowiska również w innych armiach, m.in. amerykańskiej, argentyńskiej, australijskiej, belgijskiej, brazylijskiej, brytyjskiej, duńskiej, francuskiej, greckiej, holenderskiej, kanadyjskiej, meksykańskiej, pakistańskiej, tureckiej, węgierskiej, włoskiej.

Nie tylko polscy generałowie służyli w obcych armiach, również oficerowie, podoficerowie, ale także zwykli żołnierze. Prezentowany słownik zawiera kilkaset not biograficznych tych Polaków, którzy służyli w obcych mundurach, część z nich zapisała się w historii światowej wojskowości.

Agata i Zbigniew Judyccy, Rodacy w obcych mundurach. Popularny słownik biograficzny, Oficyna Wydawnicza Kucharski, Toruń.

 

(170)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę