Portal informacyjno-historyczny

Polacy rozebrali pomnik UPA. Zaskakująca decyzja władz Ukrainy i szokujące słowa: ,,Zapomnieli, czym się skończył polski triumf w 1938…”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Wstrzymanie legalizacji upamiętnień, wydawania pozwoleń na poszukiwanie polskich pochówków i porządkowanie polskich miejsc pamięci – w taki sposób Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej odpowiedział na rozbiórkę nielegalnego pomnika ku czci UPA w Hruszowicach. Obecnie co najmniej 105 polskich pomników na Ukrainie jest niezalegalizowanych.

Jeszcze dalej posunął się przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma. Napisał:

W sprawie Hruszowic prowokatorzy triumfują. Oczywiście zapomnieli czym skończył się Polski triumf w 1938 nad cerkwiami Chełmszczyzny

Bardzo złowrogo brzmiąca zapowiedź współgra z wypowiedzią dla tygodnika Do Rzeczy, kiedy Tyma zdiagnozował problem stosunków polsko-ukraińskich. Tekst nosi wymowny tytuł ,,Problemem jest polski nacjonalizm”. O protestach przeciwko demonstracji Ukraińców mówił, że to ,,zwyczajna bandyterka czy zoologiczny antyukrainizm”.

Pomnik, którego rozbiórka tak zdenerwowała Ukraińców, został w 1994 r. postawiony nielegalnie, gdyż nie uzgodniono tego z żadnym organem państwowym czy samorządowym. Nie kryje żadnego pochówku członków UPA, więc nie może być mowy o legalizacji tego miejsca.

(3664)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę