Plan depolonizacji zawierał pomysły podpatrzone w czasie Holokaustu. „W działania UPA od początku było wpisane zakłamywanie tego, co się stało”

w Historia Ukrainy - dzieje Ukrainy/II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Dr hab. Grzegorz Motyka udzielił wywiadu „Gazecie Wyborczej”, w którym przypomina szokujące modus operandi OUN-UPA. Cel organizacji był jasny: zaplanowana depolonizacja.

Jak opisał w swoich książkach i publikacjach, zbrodnia wołyńska była zaplanowana również pod tym kątem, że miała mieć znamiona spontaniczności.

Organizatorzy masowych zbrodni są ludźmi myślącymi i starannie przygotowującymi plany także pod kątem tego, by uciec od odpowiedzialności karnej. W działania UPA od początku było wpisane zakłamywanie tego, co się stało, bo przywódcy tej formacji zdawali sobie sprawę, że przyznanie się do zbrodni by ich kompromitowało

– podkreśla.

W trakcie wojny przewagę wzięła koncepcja Mychajło Kołodzinśkiego [ideologa ukraińskiego nacjonalizmu – red.], który zakładał czystkę etniczną Polaków i Żydów w trakcie powstania zbrojnego.

To właśnie on chciał je ukryć za rzekomymi buntami chłopskimi. Od początku członkowie OUN wiedzieli, że to plan kompromitujący, dlatego w 1940 roku wydano tylko część rozprawy Kołodzinśkiego, a najbardziej bulwersujące partie były dostępne dla zaufanych członków organizacji

– dodaje Motyka, dodając, że następnie „plan depolonizacji uszczegóławiano, na przykład pomysłami podpatrzonymi w czasie Holokaustu”. Jednym z przykładów jest zapewnianie Polaków, że po fali napadów 11 lipca 1943 r. nie grozi im nic złego, jeśli nie będą stawiać oporu.

to była psychologiczna gra podpatrzona u Niemców, którzy partiami wyprowadzali Żydów z gett, za każdym razem mówiąc, że to już po raz ostatni

– uważa historyk.

cały wywiad TUTAJ

(287)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.