Portal informacyjno-historyczny

PiS przygotowuje naprawdę dobrą zmianę. Pieniądze zostaną w kieszeniach nawet 400 tysięcy Polaków. ,,Wcześniej nikt tych ludzi nie rozumiał…”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje rewolucję w składkach na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mikroprzedsiębiorcy, których dotyczą planowane zmiany, odczują to w swoich kieszeniach i przestaną wreszcie pracować głównie po to, by zapłacić ZUS.

Partia rządząca jeszcze w tym tygodniu ma przedstawić szczegóły i wysokość nowych stawek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Według szacunków na planowanej zmianie skorzysta nawet 400 tysięcy osób.

To znakomita wiadomość. Wcześniej nikt tych ludzi nie rozumiał, a oni codziennie walczą o utrzymanie się na powierzchni. Rostowski i Szczurek nie raczyli się nad tym pochylić, ale Morawiecki wreszcie zrozumiał niestosowność tej sytuacji

– powiedział w rozmowie z WP Money Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Ponad 300 tysięcy drobnych przedsiębiorców przy przychodach do 5 tysięcy złotych musiało płacić jednolitą, minimalną składkę w wysokości 1172,56 zł. Gdyby doliczyć do tej stałej opłaty jeszcze podatki, to okazałoby się, że większość firm musiała oddawać do państwowej kasy aż 70 procent wypracowanych pieniędzy. Nic dziwnego, że zryczałtowana stawka ZUS okazała się gwoździem do trumny wielu małych, często jednoosobowych, działalności. Jednocześnie zaś doprowadziła do tego, że ogromna ilość – nawet 700 tysięcy – firm wolała pozostać w szarej strefie.

By tylko nie brać udziału w tak dramatycznie źle skonstruowanym systemie, gdzie nie opłaca im się po prostu legalnie pracować

– tłumaczy Kaźmierczak.

Podobnie myśli Łukasz Kozłowski. – Obecny system jest kompletnie absurdalny i tworzy olbrzymią barierę blokującą przedsiębiorczość Polaków. Generuje stałe, wysokie koszty, które zniechęcają do zakładania firm – powiedział ekspert Pracodawcy RP i członek rady nadzorczej ZUS.

Na czym mają polegać zmiany? jak informuje serwis Money.pl:

Parlamentarny zespół proponował zastąpić ryczałt dla ZUS podatkiem od przychodu na rzecz ubezpieczyciela w wysokości 22,5 proc. Firmy z mniejszymi obrotami zapłacą jeszcze mniej. Najprawdopodobniej pojawią się w miejsce 22,5 proc, różne progi uzależnione od wysokości przychodu: inny procent przewidziany będzie dla tych z przychodami do 2,3 tys. zł, a jeszcze inny dla tych z obrotami pod graniczne 5 tys. zł.

Zmiany zostaną ogłoszone w czwartek. Wygląda na to, że w składce na ZUS szykuje się dobra zmiana. Wielu małych przedsiębiorców odetchnie, a spora ilość może wyjść z szarej strefy, by móc już w pełni legalnie działać na rynku. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2018 roku.

źródło: Money.pl

(19556)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę