Portal informacyjno-historyczny

Paweł Edmund Strzelecki Paweł Edmund Strzelecki

Paweł Edmund Strzelecki – badania, które przeprowadził, zapewniły mu nieśmiertelną sławę

w historia Australii/Polska pod zaborami


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Paweł Edmund Strzelecki herbu Oksza przyszedł na świat 20 lipca 1797 r. w podpoznańskiej Głuszynie, w zamożnej ziemiańskiej rodzinie Franciszka i Anny z Raczyńskich.

Paweł Edmund Strzelecki
Paweł Edmund Strzelecki

Po odbytej w rodzinnej posiadłości początkowej edukacji udał się na dalszą naukę do Warszawy. W 1816 r. powrócił do Głuszyny, którą jednak niedługo, po śmierci ojca, znów opuścił. Postanowił wówczas wstąpić do armii pruskiej, w której pozostał aż do uzyskania stopnia oficerskiego. W owym czasie poznał miłość swojego życia – Aleksandrynę „Adynę” Turno, córkę Adama z Objezierza, jednego z najbogatszych Wielkopolan. Jego oświadczyny zostały odrzucone przez jej rodzinę i Strzelecki zdecydował się na wyjazd za granicę.

Udał się do Włoch, gdzie poznał Franciszka księcia Sapiehę. Stał się jego plenipotentem, a po przedwczesnej śmierci magnata – jego głównym spadkobiercą. Wobec roszczeń potomków swego dotychczasowego pracodawcy, zrzekł się jednak majątku. Równocześnie czynnie poparł Powstanie Listopadowe, a po jego upadku wyjechał do Anglii i podjął studia geologiczne w Oksfordzie. Po ich ukończeniu w 1834 r. wyruszył w podróż dookoła świata, która trwała dziesięć lat. Początkowo przebywał w obu Amerykach, gdzie nie tylko prowadził badania geologiczne (poszukiwał m.in. złota w Kalifornii), lecz także nawiązywał nowe znajomości, np. z prezydentem USA Andrew Jacksonem.

W 1839 r. przypłynął do Australii, gdzie dokonał swoich najważniejszych odkryć, takich jak zidentyfikowanie pasma Alp Australijskich i ich najwyższego szczytu, którą nazwał Górą Kościuszki, oraz źródeł rzeki Murray. Zlokalizował również i zbadał złoża metali szlachetnych i minerałów w Australii i na okolicznych wyspach.

W 1843 r. powrócił do Europy i opublikował wyniki swojej wieloletniej pracy. Spotkała się ona z dużym uznaniem angielskich kół naukowych, co znalazło wyraz w przyznaniu badaczowi licznych nagród i zaszczytów, m.in. Orderu Łaźni. W 1860 r. otrzymał doktorat honorowy uniwersytetu w Oksfordzie.

Strzelecki zmarł 6 października 1873 r. w Londynie i został pochowany na cmentarzu w dzielnicy Kensal Greek.

źródło: Muzeum Historii Polski

na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

(525)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Witam…
    Ciekawe informacje na temat Góry Kościuszko
    Zapraszam na stronę mtkosciuszko.org.au. Znajdziesz tam sporo materiałów źródłowych po polsku i angielsku związanych ze zdobyciem Góry Kościuszki najwyższego szczytu Australii, jak również z jego zdobywcą Pawłem Edmundem de Strzeleckim.
    Sprawdź też tekstową mapę strony – spis wszystkich podstron w serwisie
    Pozdrawiam ..Zdz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę