Pamiętajmy o bohaterach węgierskiego powstania. Niepodległościowego zrywu dowodzonego przez polskiego generała

w Bohaterowie/Historia do 1918 r./Zagranica


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

15mar15 marca 1848 r. w Peszcie wybuchło węgierskie powstanie przeciw Austrii, wywołane przez patriotów dowodzonych przez Sandora Petofiego.

Po stronie Węgrów walczył kilkutysięczny polski legion dowodzony przez gen. Józefa Wysockiego, naczelnym wodzem powstania był gen. Józef Bem. Powstanie upadło w 1849 r., ale pamięć o bohaterskim zrywie pozostała.

Dla Węgrów Józef Bem jest prawdziwym bohaterem narodowym, a dzieci już w pierwszej klasie szkoły podstawowej uczą się o generale.

Co ciekawe, większość Węgrów uważa Bema za Węgra, z tym większym szacunkiem zaczynają go traktować, kiedy dowiadują się, że był Polakiem – pokdreśla dr János Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury.

[icons icon_name=”icon-thumbs-up” icon_size=”14px”] Adiutantem Józefa Bema był Sándor Petőfi, poeta i węgierski wieszcz, co jeszcze powiększa legendę „Ojczulka Bema” (Bem Apo) – jak nazywają go Węgrzy. 

bemJózef Bem urodził się w 1794 roku Tarnowie. W wieku 15 lat wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez ks. Józefa Poniatowskiego. Po ukończeniu dwustopniowej Szkoły Artylerii i Inżynierii, w randze porucznika brał udział w kampanii napoleońskiej 1812.

Po utworzeniu Królestwa Polskiego wstąpił do czynnej służby w armii. Prowadził także wykłady w Szkole Zimowej Artylerii.

Wsławił się w walkach Powstania Listopadowego: w zwycięskiej bitwie pod Iganiami i w bitwie pod Ostrołęką w 1831, ratując armię polską przed całkowitym pogromem. Otrzymał wtedy Złoty Krzyż Virtuti Militari, nominację na generała brygady oraz miano „krwawej gwiazdy Ostrołęki”.

Po upadku powstania razem z wieloma jego członkami wyemigrował do Francji. W okresie Wiosny Ludów przybył do Galicji; we Lwowie podjął nieudaną próbę stworzenia Gwardii Narodowej. Następnie pojechał do walczącego Wiednia, gdzie otrzymał dowództwo sił rewolucyjnych broniących miasta przed wojskami habsburskimi.

[quote]Po kapitulacji Wiednia podążył na ogarnięte powstaniem Węgry, gdzie przywódca zrywu Lajos Kossuth powierzył mu naczelne dowództwo armii w Siedmiogrodzie. Odniósł z nią szereg zwycięstw nad Austriakami, wypierając ich zupełnie z miasta. W tym okresie dokonał największych czynów bojowych. W ostatniej fazie powstania powierzono mu naczelne dowództwo armii węgierskiej.[/quote]

Po upadku rewolucji gen. Bem z resztkami wojsk przekroczył granicę turecką. Tam zdecydował się przyjąć islam, aby otworzyć sobie drogę do armii tureckiej. Służył w niej w randze marszałka jako Murad Pasza. Zmarł wskutek febry w Aleppo, mieście położonym na skraju pustyni syryjskiej.

Prochy gen. Józefa Bema zostały w 1929 przewiezione do ojczyzny i złożone w rodzinnym Tarnowie.

źródło: Polskie Radio

Gen. Józef Bem z węgierskimi odznaczeniami za powstanie węgierskie 1848-49.
Gen. Józef Bem z węgierskimi odznaczeniami za powstanie węgierskie 1848-49.

(184)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.