Oto jeden z najpiękniejszych polskich zamków – nietypowa zapierająca dech w piersiach wycieczka… z lotu ptaka. Do dziś kryje także wiele tajemnic… [wideo]

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Zamek Czocha został wybudowany w XIII wieku na polecenie króla czeskiego Wacława II. Przez wieki zmieniał swych właścicieli. Wielokrotnie niszczony, został zrekonstruowany w XX wieku w stylu średniowiecznym. Do dziś jest nie tylko jednym z najpiękniejszych polskich zamków, ale także słynie ze swych wielu tajemnic.

Legenda głosi, iż około 300 lat temu ówczesny posiadacz zamku Joachim von Nostitz, kiedy powrócił z długiej wyprawy wojennej, zastał swa żonę Ulrikę z dzieckiem, które przecież nie mogło być jego. Wzburzony niewiernością żony, wrzucił ją do studni (taka była tradycja rodzinna), a dziecko kazał żywcem zamurować nad kominkiem, z którego do dziś ponoć słychać jego płacz.

Jedna z sypialń zamku posiada do tej pory ogromne łoże. Ma ono przyciski, który w razie użycia uruchamia zapadnię. Leżąca na nim kobieta miała lądować w wodach rzeki Kwista. Była to kara zastosowana wobec niej przez męża.

Białą damą zamku jest Gertruda, która w czasie wojen husyckich za kilka złotych monet wydała zamek obcym. Kiedy został on odbity, Gertrudę ścięto. Według legendy nie chciano jej nawet w piekle, dlatego też jej duch błąka się w zaświatach, a regularnie raz w roku (w dniu, w którym dokonała zdrady) odwiedza zamek i rozrzuca złote monety.

3). Do dziś niektórzy badacze starają się odkryć, co stało się z skarbem (jeśli w ogóle istniał) ostatniego właściciela zamku – Ernsta Gutschowa, który, jak krążyły opowieści, miał mieć dość silne związki z rosyjską arystokracją – dzięki czemu jego kolekcjonerska pasja mogła się realizować, kiedy gromadził ikony. Cała ta kolekcja nie została do tej pory odnaleziona. Miały się w niej podobno znajdować nawet insygnia koronacyjne Romanowów…

(31)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Piękny zamek. Zwiedzałem go w 2008 roku. Niestety, był to na razie pierwszy i ostatni raz. Mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.