Portal informacyjno-historyczny

Oto jak niektóre zagraniczne media i dziennikarze ,,informują” o morderstwie Pawła Adamowicza

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Morderstwo Pawła Adamowicza wstrząsnęło Polską, a informacje o tragicznym wydarzeniu obiegają też światowe media. Jednak treść newsa o tym, co wydarzyło się w Gdańsku, przybiera różne formy. Niektórzy starają się doszukać w morderstwie związku z poglądami prezydenta miasta np. na LGBT, inni wskazują na tło polityczne.

„The New York Times” nieoczekiwanie wybił, że Adamowicz to człowiek, który walczył o prawa LGBT, a także prowadził kampanię na rzecz imigrantów.

Gdy miasto popadło w żałobę, cała Polska zmaga się z pytaniem, czy to toksyczny i agresywny ton debaty politycznej mógł przyczynić się do ataku

– czytamy.

fot. Facebook.com / Żelazna Logika

Taką narrację podchwytują inni. Lewicowy aktywista Callum Cant pisze, że to ,,polski faszysta właśnie zamordował prezydenta Gdańska, który opowiadał się za uchodźcami i LGBT”. I to właśnie Paweł Adamowicz jest na liście najbardziej charakterystycznych nazwisk ,,rosnącej listy ofiar odradzającego się faszyzmu”.

Dziennikarka Agata Pyzik, związana z ,,The Guardian”, na Twitterze morderstwo nazwała ,,pierwszym ideologicznie motywowanym nienawiścią morderstwem politycznym w Polsce” [So Poland has the first ideological hate-motivated murder of a politician -Gdansk mayor Pawel Adamowicz, who was stabbed publicly yesterday by a far right-sympathising gangster, has just passed away; this is just terrible].

WPolityce.pl przytacza z kolei wypowiedzi z niemieckich mediów pod wymownym tytułem: ,,Niemiecka prasa już wie… Za śmierć Adamowicza jest winne PiS i TVP: Był od lat obiektem nienawiści polskiej prawicy”.

,,FAZ” pisze, że ,,Adamowicz był od lat obiektem nienawiści polskiej prawicy”, natomiast TAZ o „narastającym klimacie pogromu”. Zdaniem Gabriele Lesser ,,szkalowanie znanych polityków opozycji, krytycznych wobec rządu dziennikarzy i działaczy w rodzaju Jurka Owsiaka jako „zdrajców narodu” jest od przejęcia w końcu 2015 roku władzy przez PiS chlebem powszednim”. W „Mitteldeutsche Zeitung” natomiast artykuł kończy się słowami:

Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę

Tymczasem na lokalnym podwórku od rana festiwal wypowiedzi, które nadają morderstwu polityczny kontekst:

źródło: media społecznościowe / Wprost.pl / wPrawo.pl / wPolityce.pl

(8893)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę