Oto jak „alianci” dali się oszukać Stalinowi, który ich nabrał na linię Curzona. Wszystkie odchylenia zostały rozstrzygnięte na niekorzyść Polski. Efekt? Lwów, Brześć, Grodno znalazły się poza granicami Polski…

w Mapy


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jak mnie uczono, po II wojnie światowej wschodnia granica Polski została ustalona według linii Curzona. Dostaliśmy nawet mniej. Proszę pamiętać, że była to propozycja – zgłoszona przez lorda Curzona – ustalenia granicy między Polską a Białą Rosją. Ta linia odnosiła się do odcinka między dawną granicą Galicji na południu i Prus Wschodnich na północy.

Nie dotyczyła więc ani Wileńszczyzny, ani Galicji ze Lwowem (dawnego zaboru austriackiego), które nigdy do carskiej Rosji nie należały. A po II wojnie niedouczeni jak zwykle alianci – bo dla nich Europa Wschodnia to jest Rosja – dali się oszukać Stalinowi. Wmówił im on, że linia Curzona to jest cała granica polsko-sowiecka na Wschodzie. Alianci przyjęli, że wszelkie odchylenia zostaną rozstrzygnięte na korzyść Polski, ale jak wykazały badania prof. Eberharda, speca od geografii historycznej, wszelkie odchylenia były rozstrzygnięte na niekorzyść Polski. Jeśli chodzi o północny odcinek granicy, anegdota mówi, iż Osóbka-Morawski wywalczył dla nas Puszczę Białowieską, mówiąc Stalinowi, że żubry nie są ani Polakami, ani Białorusinami. A próby obrony czy raczej próby wspominania o Lwowie Stalin skwitował: „No charoszyje patrioty”. Włączenie Lwowa do Polski po 1945 roku nie było możliwe ze względu na stanowisko Chruszczowa, który był wówczas szefem ukraińskiej partii sowieckiej.

prof. Jerzy Maroń dla Dziennika Bałtyckiego

curzona

źródło mapy: Rewizja Polskich Granic

(2993)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.