Portal informacyjno-historyczny

fot. Wikipedia / Maurice de Rothschild oraz mapa: Republika Polska w połowie listopada 1918 roku

Ostrzeżenie Rotschilda pod adresem Polski: ,,Staniemy na drodze do wszystkich waszych projektów finansowych…”

w II RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W pamiętniku Hipolita Korwin-Milewskiego ,,Siedemdziesiąt Lat wspomnień” znajduje się relacja z początków polskiej niepodległości, odzyskanej po 123 latach zaborów. Polski pisarz i komentator polityczny referuje spotkanie, do jakiego doszło 11 listopada 1918 r.

Kilka dni po zawieszeniu broni 11 listopada 1918 roku odwiedził Orłowskiego baron Rotschild, ambitny człowiek parlamentu światowo mu znany i nie bez pewnej uroczystości mu oświadczył, że udaje się do niego jako wybitnego członka Kolonii polskiej z ostrzeżeniem, które może mieć dla jego, Orłowskiego ojczyzny duże znaczenie.

(…) Jest jeden punkt, na którym rzeczywiście cały naród Izraela jest do ostatniego człowieka absolutnie solidarny, mianowicie kiedy idzie o honor Izraela (…) jeśli na Kongresie oficjalnym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej będzie (…) ten były od miasta Warszawy członek Dumy Państwowej Rosyjskiej, który zyskał wszechświatowy rozgłos jako zajadły antysemita, to cały Izrael i pan Rotschild sam będą uważali taką nominację za policzek wymierzony w twarz całemu ich narodu i stosownie do tego postąpią. Hrabia Orłowski powinien wiedzieć, że wpływy żydowskie na postanowienia Kongresu pokojowego są bardzo wielkie.

Niechaj wie z góry i uprzedzi kogo należy, że kiedy Polska będzie oficjalnie reprezentowana przez tego pana, to Izrael zastąpi jej drogę ku wszystkim jej celom, a są one nam znane. „Wy nas znajdziecie na drodze do Gdańska, na drodze do Śląska pruskiego i do Cieszyńskiego, na drodze do Lwowa, na drodze do Wilna i na drodze do wszystkich waszych projektów finansowych. Niech pan hrabia to wie i stosownie do tego postąpi.

Hipolit Korwin-Milewski, „Siedemdziesiąt lat wspomnień”

Wspominał o tym również red. Stanisław Michalkiewicz:

(26699)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę