Portal informacyjno-historyczny

Oni też do 1990 roku byli wyklęci. O krwawej bitwie toczonej w święta Bożego Narodzenia

w I wojna światowa

Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

To była jedna z tych bitew, które budowały piękną legendę o życiu rzuconym „na stos”. Przed wojną miała swoją tablicę przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Po wojnie wróciła ona na swoje miejsce dopiero 11 listopada 1990 roku!

Łowczówek to wieś w powiecie tarnowskim. Tu w dniach 22-25 grudnia 1914 roku. I Brygada Legionów stoczyła krwawy bój z Rosjanami. Brygada obstawiała trudny odcinek frontu rosyjsko-austriackiego. Pod Tarnowem Rosjanie przełamali front. Polacy kontratakowali, walcząc z doborową dywizją rosyjską. Odparli 16 ataków, wzięli do niewoli 600 żołnierzy wroga, utrzymali pozycje. Dowodził ppłk Kazimierz Sosnkowski.


Wyświetl większą mapę

Zaatakowali od razu po przybyciu na pole walki, wieczorem 22 grudnia, by nie pozwolić Rosjanom na umocnienie się na wzgórzach. 1. Pułk Edwarda Rydza-Śmigłego zdobył wyznaczony cel w walce na bagnety. 5. Pułk kpt. Witolda Ścibora-Rylskiego dostał się pod ogień artylerii, ale zdobył swoje wzgórze.

Ogień cekaemów i artylerii odciął Polakom komunikację ze sztabem. Przez całą Wigilię Bożego Narodzenia trwała krwawa bitwa. Podobnie następnego dnia. Walka toczyła się na bagnety.

[quote]Brygada wytrwała na pozycjach przez cztery dni i trzy noce. Ofensywa rosyjska została zatrzymana. W bitwie pod Łowczówkiem poległo 128 legionistów, wśród nich 38 oficerów. 342 żołnierzy było rannych.[/quote]

Na cmentarzu legionistów w Łowczówku jest wśród innych mogiła z roku 1985 – zmarłego na emigracji w Londynie gen. bryg. Gustawa Łowczowskiego (1897-1984), w czasie II wojny światowej dowódcy 3. Brygady Strzelców Karpackich. Swój szlak żołnierski rozpoczynał jako 17-latek pod Łowczówkiem i tu chciał być pochowany.

Piotr Szubarczyk, „Nasz Dziennik” (21 grudnia 2013 r.)

(1165)

Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Najnowsze z I wojna światowa

Idź na górę