Portal informacyjno-historyczny

,,Oczy zaszły mgłą. Gorąco mi się zrobiło…” Wyborcza opisuje tragedię SB-ków. Mocna odpowiedź internautów [FOTO]

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jedną ze zmian przeprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości jest obniżenie emerytur byłym funkcjonariuszom Służb Bezpieczeństwa i Urzędu Bezpieczeństwa. Na tę decyzję czekało wielu Polaków. ,,Gazeta Wyborcza” widzi jednak tę kwestię inaczej.

W ,,Dużym Formacie”, dodatku do ,,Gazety Wyborczej”, ukazał się artykuł o tym, kogo dotkną zmiany wprowadzone ustawą dezubekizacyjną.

Tysiące emerytowanych funkcjonariuszy służb specjalnych, policji i innych formacji mundurowych od 1 października będą miały emeryturę obniżoną nawet do 850 złotych netto. Dotyczy to zarówno tych, którzy pracowali tylko w PRL, jak i tych, którzy służyli po 1990 roku. Nie ma znaczenia pozytywna weryfikacja. Radykalne cięcie świadczeń obejmie też renty rodzinne wypłacane np. żonie czy dzieciom po zmarłym funkcjonariuszu

czytamy w artykule w ,,Wyborczej”.

W Instytucie Pamięci Narodowej jest już lista ponad 190 tysięcy mundurowych pobierających emeryturę lub rentę. IPN ma sprawdzić, komu i w jakiej wysokości się one należą.

W tekście w ,,Dużym Formacie” autor przytoczył reakcje trzech osób, które otrzymały informacje o planowanej obniżce emerytur lub rent.

I w tym momencie jakby mi oczy zaszły mgłą. Gorąco mi się zrobiło, a co było dalej, to już znam z opowiadań żony. Podobno zgiąłem kopertę i nie mogłem przestać kląć. Panie, jakim trzeba być skur*** aby takie decyzje podejmować. I za co? Za to, że w warsztacie naprawiałem radiostacje. Nawet przez pół minuty nie byłem pracownikiem SB. Zresztą w tym liście, co mi PiS wysłał o zmianie emerytury, nie zarzucają mi, że jestem esbekiem czy tajnym współpracownikiem, zdrajcą. Napisali tylko, że wydział łączności kwalifikuje się pod nowe prawo, i koniec.

– powiedział Jerzy, który pracował w Wydziale Łączności Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Słupsku.

Ręce mi się zaczęły trząść, laska wypadła. Jakieś dziecko mi ją podało. Do lekarza już nie doszedłem. Wróciłem do domu i rzuciłem do żony: „Patrz, jak ze mną postąpili”. Przez pierwsze dni po tym piśmie głównie spałem. W głowie mi się kręciło, przestawało dopiero, gdy zamykałem oczy

– opowiadał 78-letni Tadeusz

Był zatrudniony w Milicji, ale utrzymuje, że miał tam etat tylko dlatego, że nie można było oficjalnie zatrudnić nikogo w kontrwywiadzie.

W historii tak już bywa, że jedna dyktatura krytykuje drugą. PiS krytykuje PRL i odbiera emerytury byłym funkcjonariuszom. Tyle że PiS robi dokładnie to samo. Zawłaszcza każdy kawałek życia. Chce kontrolować każdą instytucję, zatrzymuje manifestantów. Przecież jak człowiek ogląda dziś wiadomości w TVP, to jakby oglądał dziennik w PRL-u

– dodał.

To teraz panu powiem, za co mnie ukarali. Dostałem decyzję o zmniejszeniu emerytury w związku ze studiami w Akademii Spraw Wewnętrznych od 1 września 1989 do 31 lipca 1990 roku, czyli przez 11 miesięcy. Z tego powodu jestem zbrodniarz państwa totalitarnego

– stwierdził natomiast 53-letni Roman, policjant.

Te historie nie przekonują internautów. Zwrócili uwagę m.in. na to, że ,,Wyborcza” wybrała trzy przykłady osób, które pobierały takie emerytury a renty, a kompletnie pominęła wysokich rangą funkcjonariuszy, którzy miesiąc w miesiąc dostawali wielkie pieniądze.

Moja babcia ma 1006 zł a swoim postępowaniem nikogo na niesprawiedliwość nie naraziła, a co dopiero na więzienie itp.

– napisał jeden z komentujących na Facebooku.

I w sumie dobrze. Dlaczego facet, który naprawiał radia gdzieś tam ma dostawać kilka tysięcy emerytury, a facet, który naprawiał radia w sklepie x w Koziej Wólce ma dostawać 1000 zł? Jak mają mieć wysokie, to wszyscy po równo, a nie, że sobie pozałatwiał jeden z drugim, dzięki kolesiom, nawet jeśli sam partyjny nie był

– podsumował inny.

Płaczą mechanik z sekretarką. A czy oni wiedzą że byli ważnymi trybikami w systemie? By ubecja mogła kogoś aresztować, samochód musiał być sprawny, a decyzję o aresztowaniu ktoś musiał napisać?

– stwierdził kolejny.

(4863)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę