O tym, że żyjemy w kulturze postchrześcijańskiej i o szeregu negatywnych konsekwencji tego stanu rzeczy

w Idee


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

PostdobrobytZrodzona na gruncie chrześcijaństwa kultura postchrześcijańska obejmuje bardzo ograniczony zestaw wartości. Sprowadza się on do tego, że człowiek może robić cokolwiek chce, o ile nie angażuje w to innych w sposób, którego oni by sobie nie życzyli. Poza tym, każdy powinien zaspokajać swoje potrzeby, realizować siebie i zapewniać swojemu życiu komfort i bezpieczeństwo. W ten sposób człowiek może robić wszystko, o ile nie widzi konsekwencji swojego działania w postaci krzywdy i dyskomfortu kogoś innego.

Przeciętny człowiek poświęca jednak niewiele refleksji odległym skutkom swych działań i ich wpływowi na losy innych, natomiast swoim własnym, doraźnym potrzebom przygląda się z wytężoną uwagą. Moralność postchrześcijan jest więc stopniowo oczyszczana z pozostałości chrześcijańskich i przybliża się do modelu, w którym każdy robi, co chce, o ile jakaś siła, na przykład prawo, nie grozi mu za to dotkliwą sankcją.

Widocznym objawem tego procesu jest wzrost skali takich zjawisk jak nielojalność pracowników wobec firm i firm wobec pracowników, niewierność małżonków, handel usługami seksualnymi — bezpośrednio, za pieniądze (np. w formie dorywczego dorabiania kobiet z klasy średniej) czy za pozycję zawodową itp.

Paweł Wawrzyński, Postdobrobyt. Przyczyny i skutki kryzysu Europy, Von Borowiecky, Warszawa 2013.

Książkę możesz kupić TUTAJ!

(15)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.