Portal informacyjno-historyczny

Tak uczą imigrantów szacunku do kobiet na specjalnych lekcjach. „To dom wariatów” [wideo]

w Filmy dokumentalne/Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Norwegom coraz mocniej zaczął doskwierać problem gwałtów – w Stavanger 3/4 z nich w ostatnich trzech latach popełnili imigranci. Władze znalazły na to sposób…

Specjalnie organizowane zajęcia na temat norweskiej kultury są obowiązkowe dla wszystkich, którzy starają się o azyl. Jeśli nie przychodzą, obcina im się zasiłki.

Poniższy reportaż pochodzi z Moi, miejscowości liczącej niespełna dwa tysiące mieszkańców.

Na zajęciach prowadząca wyjaśnia imigrantom, że pozostaje w związku ze swoim mężem nie dlatego, że ten ją kontroluje, a dziewczęta, mimo różnych strojów, niczym się nie różnią od kobiet w islamie.

W programie cytowani są imigranci, którzy wygłaszają ciekawe tezy, np. jeden z nich pyta, czy nie powinni przyglądać się kobietom w krótkich spódniczkach. Dodaje od razu, że Norwegowie przyglądają się kobietom, które noszą tradycyjny hidżab, zakładając, że to dowód ignorancji i zacofania. Udowadnia, że obie strony powinny uczyć się o sobie nawzajem.

W wywiadzie z autorką reportażu prowadząca mówi, że bez wątpienia dochodzi do zderzenia kultur. Wspomina o uporczywym patrzeniu się na skąpo ubrane kobiety oraz seksie w małżeństwie: kiedy kobieta mówi nie, to na pewno tak jest i trzeba to zaakceptować.

Jeden z Syryjczyków mówi, że to przypomina trochę dom wariatów. Twierdzi, że ich kultura nie jest rozumiana. Mężczyzna, który jest chirurgiem, dodaje, że Norwegowie nie zdają sobie sprawy z cywilizacji, która istniała w Syrii. Ich wiedza oparta jest na nagłówkach gazet.

Inny z Syryjczyków uważa, że niektóre prace są lepsze dla kobiet, a inne dla mężczyzn, tymczasem w Norwegii chcą nauczyć ich absolutnej równości. Kobiety lepiej sprawdzają się w przedszkolach, a mężczyźni w naprawach urządzeń domowych.

Może lepiej byłoby, gdyby kobiety nie były równe we wszystkim

– śmieje się Syryjczyk.

Inny przyznaje, że część imigrantów traktuje kobiety skąpo ubrane jak „dziwki”. Ale sam zmienił takie postrzeganie.

(1735)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę