Henryk Atemborski z Brygady Świętokrzyskiej NSZ na sokolim rajdzie „Wiktora” (2013), źródło: wMeritum.pl

Niezwykły żołnierz Brygady Świętokrzyskiej. Był jedynym 75-latkiem, który objechał rowerem Europę w niespełna rok, pokonując ok. 20 tys. kilometrów

w Bohaterowie


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

henryk-atemborskiHenryk Atemborski urodził się w 1928 r w Łodzi. Brał udział w obronie Warszawy (1939 r.), był również żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Po wojnie podjął pracę na WSK w Mielcu, a następnie w Zakładach Chemicznych w Nowej Sarzynie. Był działaczem „Solidarności”.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Więźnia Politycznego, Krzyżem Semper Fidelis, Orderem Przelanej Krwi za Ojczyznę, Orderem Męczeństwa i Zwycięstwa, Odznaką Weterana Walki o Niepodległość, Złotym Krzyżem Zasługi RP.

Henryk Atemborski z Brygady Świętokrzyskiej NSZ na sokolim rajdzie „Wiktora” (2013), źródło: wMeritum.pl
Henryk Atemborski z Brygady Świętokrzyskiej NSZ na sokolim rajdzie „Wiktora” (2013), źródło: wMeritum.pl

W 2002 roku odbył samotną rowerową podróż dookoła Europy czego owocem jest wydanie książki „Rowerem dookoła Europy”. Natomiast w 2012 roku objechał motorowerem Wyspy Brytyjskie.

O swojej podróży tak pisał w 2003 r.:

Jestem (w tej chwili jedynym na świecie) człowiekiem, który mając 75 lat w niespełna rok czasu objechał rowerem dookoła Europy, pokonując około 20 tys. kilometrów. Obecnie czekam na potwierdzenie rekordu Guinessa. Dokumentacja wyprawy została wysłana do Londynu.

Przejechałem przez 24 kraje i cztery krańcowe punkty Europy: Nord Kapp, Cabo de Rocka, Gibraltar i Istambuł. Podróż, zupełnie samotną i bez sponsoringu, w ekstremalnych warunkach noclegów „na dziko” w namiocie, rozpocząłem 5 maja 2002r., a zakończyłem w Nowej Sarzynie 22 kwietnia 2003r. Obciążenie roweru bagażem około 35 kg. Dziennie przejeżdżałem średnio 75 km, maksymalnie 154 km, minimalnie 23 km (Pireneje Alpy).

atemborski2Pogoda podczas podróży była wyjątkowo niesprzyjająca. W Grecji w okolicach Olimpu, temperatura w nocy spadła do -15ºC i w namiocie odmroziłem sobie uszy i policzek. W Szwecji przez trzy tygodnie ani w dzień, ani w nocy nie wysychałem – stale padało, a namiot przeciekał.

Jedzenie: rano – głównie jajecznica pływająca w tłuszczu, wieczorem – to samo z kieliszkiem wódki, lub szklanką wina.

Jak sam przyznaje, odżywia się zgodnie z zasadami tzw. Żywienia Optymalnego.

W 2012 r. lokalne media informowały, że dołączył do grona „morsów”. – W dniu dzisiejszym tj, 11 lutego, w najbardziej mroźną sobotę tej zimy, przy temperaturze 24 stopni poniżej zera, grupa nowosarzyńskich „morsów” tradycyjnie bez żadnych obaw, czerpała przyjemność z przebywania w zimnej wodzie – czytamy.

4 czerwca 2004 roku Rada Miejska Nowej Sarzyny nadała Henrykowi Atemborskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.

atemborski

(386)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.