Portal informacyjno-historyczny

Niezwykłe odkrycie na Łączce. Odnaleziono zbiorową mogiłę. Prof. Szwagrzyk zdradza szokujące szczegóły [FOTO]

w Wiadomości z Polski/Żołnierze Wyklęci


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Na Łączce Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach odkryto właśnie zbiorową jamę grobową. Prof. Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że to odkrycie jest wyjątkowym wydarzeniem trwających od połowy kwietnia prac.

Na razie odsłonięto szkielety trzech osób, jedna z nich została zamordowana metodą katyńską. Ale w mogile znajdują się inne ofiary – prace trwają. Mówi się o co najmniej pięciu osobach.

Każdy, kto interesuje się naszymi pracami wie, że szczątki naszych bohaterów, nad którymi wybudowano w latach 80. groby, były z tego powodu bardzo zniszczone. Dzisiejsze odkrycie to dla nas wielka radość. Dotychczas odkryliśmy tylko jedną jamę grobową, w której odkryliśmy niezniszczone szczątki człowieka. We wszystkich pozostałych przypadkach mamy ogromne ilości fragmentów szczątków ludzkich zdegradowanych, zniszczonych śladami działań po koparkach.

– mówił Szwagrzyk.

Mogiłę odkryto w miejscu symbolicznym – w pobliżu panteonu-mauzoleum żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego, który powstał w 2015 r.

Na Łączce zaczynają się coraz częściej pojawiać najwyżsi politycy. Szwagrzyk podkreśla:

Łączka przestała być znana tylko wąskiej grupie ludzi; stała się sprawą narodową i miejscem, o którym każdy – bez względu na to kim jest i gdzie mieszka – posiada już jakąś wiedzę

Wśród dotychczas zidentyfikowanych żołnierzy są mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” oraz ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica. Wciąż jest nadzieja na odnalezienie szczątków gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego i płk. Łukasza Cieplińskiego.

(3708)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę