Te niemieckie oddziały spowodowały, że powstańcy nie odnieśli na początku spodziewanych sukcesów. Były doświadczone i okrutne

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Po wybuchu Powstania Warszawskiego Niemcy wzmocnili swoje siły w polskiej stolicy. Do walki z powstańcami skierowano regularne jednostki Wehrmachtu i Waffen SS. Zarówno te złożone z fanatycznych żołnierzy, którzy odznaczali się nie tyle poziomem wyszkolenia, a okrucieństwem, jak i te doświadczone, zaprawione w bojach. To te oddziały znacząco przyczyniły się do tego, że powstańcy w pierwszych dniach nie odnieśli spodziewanych sukcesów.

Jednym z takich oddziałów była 3. Dywizja Pancerna SS „Totenkopf”. Należeli do niej żołnierze rekrutowani z załóg obozów koncentracyjnych. Widzieli już wiele, byli odpowiednio przygotowani i nakierowani. Walczyli wcześniej pod Kurskiem i Radzyminem.

Do walki z powstańcami ruszyli też żołnierze batalionu grenadierów pancernych wraz z 20 czołgami. Już 1 sierpnia zmasakrowali oni powstańców z Obwodu VI „Pragi”.

Na powstańców ruszyła także 1. Dywizja Pancerno-Spadochronowa „Hermann Goering”. Odtworzony w 1943 roku we Włoszech na bazie jednostek ewakuowanych z Sycylii, po operacji „Torch” oddział był 1 sierpnia porozrzucany po różnych miejscach w Warszawie. Część żołnierzy była na Woli, inni w Piastowie i na Pradze. To byli bardzo doświadczeni żołnierze. Po przerzuceniu z Włoch na front wschodni pomogli rozbić Sowietów pod Wołominem oraz walczyli z 1 Brygadą Pancerną im. Bohaterów Westerplatte pod Studziankami.

Frontowcy wnieśli znaczny wkład w upadek powstania. Gdyby nie wsparcie pancerne i doświadczenie wyniesione pól bitew w całej Europie, prawdopodobnie sukcesy powstańcze w pierwszych dniach zrywu pozwoliłby na połączenie obszarów pod kontrolą Polaków oraz dłuższą i sprawniejszą ich obronę

czytamy na Superhistoria.pl.

 

(733)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.