Portal informacyjno-historyczny

Niemieckie media piszą o współpracy ,,eurobiedoty” i przypominają Polakom historię zdrady z okresu II wojny światowej jako nauczkę na przyszłość

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Donald Trump przyleciał do Polski z wizytą. Bliska współpraca Warszawy z USA nie bardzo pasuje Niemcom. Media naszych zachodnich sąsiadów postanowiły więc przypomnieć Polakom, że już kiedyś zostali zdradzeni.

Dzziennikarz Sławomir Sieradzki w serwisie wPolityce.pl zwrócił uwagę na artykuły, które przy okazji wizyty Trumpa w Polsce pojawiły się w niemieckiej prasie.

,,Frankfurter Allgemeine Zeitung” twierdzi, że podobnie jak George W. Bush, który niegdyś postawił na „nową Europę” (w czasie tworzenia koalicji do wojny w Iraku), tak dziś Trump postawi na Polskę i naszą część Europy „która ma podzielić UE i stworzyć przeciwwagę do sojuszu Niemców i Francuzów.

Niemców najbardziej irytuje pomysł Trójmorza, który w Berlinie jest traktowany jako poważne zagrożenie dla niemieckiej dominacji w naszej części Europy. Deutsche Welle pisze:

Promowanie współpracy infrastrukturalnej lub energetycznej w gronie krajów „przyjaciół polityki spójności”, nazywanych ironicznie „eurobiedotą”, było praktykowane w Unii od lat (także w negocjacjach budżetowych). Ale choć obecnie istotną różnicą co do składu jest tylko dołączenie Austrii do Trójmorza, to cała inicjatywa jest skażona przez zaognione stosunki Polski z Brukselą.

W efekcie zaniepokojeni Niemcy za pośrednictwem mediów postanowili odnieść się do historii.

Alianci zawiedli już Polskę w czasie II wojny światowej i po zrzucie niewielu paczek Polska „została sprzedana Sowietom”. Co stanie się tym razem?

– przypomniał ,,zatroskany” Konrad Schuller we ,,Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Stefan Kornelius z lewicowo-liberalnego „Süddetsche Zeitung” dokonuje swoistej ekwilibrystyki, kiedy przyrównuje… sarkofag Józefa Piłsudskiego i Lecha Kaczyńskiego na Wawelu, by udowodnić promowaną przez polską stronę ideę Międzymorza:

jego brat bliźniak Jarosław Kaczyński, nieoficjalny władca Polski, podchwycił tę dawną koncepcję i sterowany przez niego rząd w Warszawie organizuje konferencję krajów Międzymorza, które postrzegają siebie jednakowoż mniej, jako bufor między Rosją i Zachodem lub słowiańską wspólnotę losową.

Sławomir Sieradzki nie ukrywa, że jednocześnie w niemieckiej prasie tylko wspomniana jest współpraca Berlina z Moskwą, która prowadzi do poszukiwania przez Polskę dodatkowych zabezpieczeń w innych rejonach świata. Polski rząd nie wierzy jednak w zapewnienia płynące głównie zza zachodniej granicy, że ,,współpraca z Rosją to projekt gospodarczy, a nie polityczny”.

(23150)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę