Portal informacyjno-historyczny

„Dziś do historii w należnej chwale podziemna armia powraca”. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach

w Bez kategorii/Wydarzenia


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Plakat A3 - KopiaZgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz piąty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

27 lutego 2015 r. w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (Katowice, plac ks. Emila Szramka 1) odbędą się katowickie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Organizatorzy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Śląski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Urząd Miasta Katowice.

W programie:
11.30 koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
12.00 Wprowadzenie kompanii honorowej i sztandarów oraz powitanie gości przez Andrzeja Sznajdera, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
12.30 Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.
13.30 Apel Poległych i salwa honorowa przed kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
14.00 – spotkanie pokoleń: Kombatanci – młodzież (przy żołnierskiej grochówce).

Wieczorem,  o godz. 18.00, w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, przy ul. Św. Jana 24, odbędzie się  premierowy pokaz płyty dvd „Podziemna Armia Powraca”, który odbędzie się z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Stowarzyszenia Pokolenie.

Zaproszenie s 1W programie: pokaz płyty dvd z zapisem widowiska „Podziemna Armia Powraca”, w którym wystąpili: Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Jerzy Zelnik, Andrzej Perkman i Robert Bielak. Reżyseria: Łukasz Kobiela.

Po zakończeniu pokazu zapraszamy na koncert w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.

27 lutego 2015 r. o godz. 18.00 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, przy ul. Św. Jana 24, odbędzie się  premierowy pokaz płyty dvd „Podziemna Armia Powraca”, który odbędzie się z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Stowarzyszenia Pokolenie.

W programie:

pokaz płyty dvd z zapisem widowiska „Podziemna Armia Powraca”, w którym wystąpili: Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Jerzy Zelnik, Andrzej Perkman i Robert Bielak. Reżyseria: Łukasz Kobiela.

Po zakończeniu pokazu zapraszamy na koncert w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.

[quote]

Na wschód skazani z woli zachodu, walczyli o niepodległość,

tak ratowali honor narodu i wielu z nich poległo,

będziemy o nich pamiętać stale, to nasza nowa praca,

dziś do historii w należnej chwale podziemna armia powraca

[/quote]

 

Tekst, jakże bolesny i prawdziwy, pochodzi z jednej z piosenek niezapomnianego koncertu, który miał miejsce 18 grudnia 2014 r. w Centrum Kultury Katowice. To wyjątkowe wydarzenie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Pokolenie oraz Fundację „Edukacja bez granic” pokazuje, w sposób nowoczesny w formie i tradycyjny w treści, historię Żołnierzy Wyklętych. Doskonałe teksty Leszka Czajkowskiego, śpiewane przez samego autora oraz Pawła Piekarczyka, aranżacje Andrzeja Perkmana i wspaniałe aktorstwo Jerzego Zelnika. Muzyka, wzmocniona przekazem przygotowanych przez Łukasza Kobielę wizualizacji, nabrała jeszcze większej ekspresji i dramatyzmu. W wizualizacjach wzięły udział grupy rekonstrukcyjne (GH-M Berliner Mauer, GRH Beskidy, GRH Rodzynki, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich), a wśród statystów byli pracownicy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Stworzone w plenerach oraz w miejscach rzeczywistych zdarzeń historycznych krótkie etiudy filmowe, profesjonalnie dopasowane do klimatu każdego utworu, mogą funkcjonować jako osobne części, jak również tworzyć ciąg wydarzeń, które prowadzą nas przez historię Żołnierzy Wyklętych, aż do czasów współczesnych.

Serdecznie zapraszamy!

 

(77)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę