Portal informacyjno-historyczny

„Można stawiać na zaufanie do naszego społeczeństwa, na jego trwały już związek z socjalistycznymi formami ustroju”. Jak Tadeusz Mazowiecki przemawiał w Sejmie PRL

w Polska Ludowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Mazowiecki Tadeusz 2 2814 lipca 1961 r.

„Można z czystym sumieniem i bez najmniejszej przesady powiedzieć, że gdyby Polska Ludowa miała na koncie swoich społecznych zdobczy tylko to, co osiągnięto w upowszechnianiu oświaty, samo to wystarczyłoby dla zapewnienia jej szczególnego miejsca w tysiącletnich dziejach naszego narodu”. Kontynuując tę myśl, dodawał: „Nie zamierzam ponadto negować faktu, że współczesna szkoła nie może abstrahować od dorobku myśli marksistowskiej w dziedzinie nauk społecznych…”.

21 grudnia 1961 r.

„Postawa, którą środowisko „Więzi” chce kształtować w swej pracy społecznej, opiera się bowiem na zaangażowaniu w socjalistyczną perspektywę rozwoju społeczno-gospodarczego Polski”. Ileż w tej wypowiedzi nadmiaru gorliwości w składaniu deklaracji!”.

7 grudnia 1964 r.

„Myślę przede wszystkim o notatkach Togliattiego. a także w pewnej mierze o artykule radzieckiego czasopisma „Kommunist” o przeobrażeniach w katolicyzmie, gdzie zawarte były również częściowo nowe akcenty. Jest rzeczą zrozumiałą, że dokumenty Togliattiego, a także wszystkie inne symptomy głębszego ujmowania świadomości religijnej, nie mogą ujść uwadze chrześcijan, zwłaszcza tych, którzy swe zaangażowanie w socjalizm czerpią z pobudek ideowych…”.

12 września 1967 r.

„Polska w trwały sposób określiła swoje miejsce na mapie politycz¬nej współczesnego świata. Podkreślił to niemal w przeddzień wizyty w Polsce francuski minister spraw zagranicznych stwierdzając, iż oparcie polityki polskiej na sojuszu z ZSRR zyskuje w Polsce zrozumienie ogólnonarodowe, czego wyrazem – jak mówił – jest m.in. postawa katolików w Sejmie. Jest to diagnoza słuszna i odpowiadająca rzeczywistości”.

21 grudnia 1968 r.

„Wysoka Izbo! Zasadą ustrojową jest w Polsce socjalistycznej założenie, że kierownictwo polityczne sprawuje Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Na uznaniu tej zasady i my opieramy swą działalność”. (…) „Mamy świadomość, że te nowe problemy trzeba rozwiązywać w naszych ramach ustrojowych i w taki sposób, aby tym rozwiązaniom nadawać treść socjalistyczną. Sądzimy przy tym, iż można stawiać na zaufanie do naszego społeczeństwa, na jego trwały już związek z socjalistycznymi formami ustroju”. (…) „Nie stawiamy na erozję socjalizmu”.

 

(99)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę