Mocna odpowiedź leśników na oskarżenia ekologów. Opublikowali wymowne zdjęcia i nagrania, do czego doprowadziły błędne decyzje [FOTO+WIDEO]

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Sprawa wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej nie przestaje dzielić Polaków. Wielu nie podoba się decyzja ministra Jana Szyszki, który zwiększył limit pozwalający usuwać drzewa. Okazuje się jednak, że tylko w ten sposób można uratować całą puszczę i nie dopuścić do powtórki z Niemiec.

Już w 2012 roku leśnicy bili na alarm. Domagali się zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej zaatakowanej przez kornika drukarza. Innej metody niż usuwanie drzew już zajętych przez szkodnika nie. Ówczesny minister środowiska Marcin Korolec pozwolił na wycięcie 60 tysięcy m3 drzew. Leśnicy podkreślali, że potrzeby są ponad 3-krotnie większe i tylko w ten sposób można przeciwdziałać pladze. Limit został podniesiony dopiero w 2016 roku przez ministra Jana Szyszkę. Dzięki temu jest szansa, że rozprzestrzenianie się kornika drukarza zostanie zatrzymane.

Krzysztof Trębski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych pokazał na wymownych zdjęciach, jak zmieniała się kondycja zdrowotna całej puszczy w latach 2014-17.

A tu animacja autorstwa leśnika Kamila Onoszki


Ważny w tym wszystkim jest też charakter puszczy. Otóż tylko 20 procent lasu to teren naturalny i jest on ściśle chroniony w ramach Białowieskiego Parku Narodowego. Plan urządzenia lasu na lata 2012-2021 nie obejmuje wycinki drzew w tym obszarze. Pozostałe 80 procent puszczy zostało zasadzone przez człowieka i ma charakter gospodarzy, a to oznacza możliwość wycinki i nasadzania nowych drzew.

Warto w tym miejscu przypomnieć też to, co stało się z Lasem Bawarskim. Tam podjęto decyzję o zaprzestaniu wycinki zaatakowanych drzew. Skutki były opłakane i dopiero po kilku latach las zaczął powoli wracać do normalności.

,,Czy chcesz, aby tak wyglądała Puszcza Białowieska?” Dziennikarz publikuje wymowne nagranie, które uderza w ekologów. Przypomina, co stało się w Niemczech [WIDEO]

W Polsce wokół Puszczy Białowieskiej wybuchła już jakiś czas temu histeria. Do tego stopnia, że ostatnio szerokim echem odbiła się wiadomość o tym, że szwedzki gigant IKEA zrezygnował z kupowania drzewa z Puszczy Białowieskiej. Problem w tym, że była to informacja sprzed kilku lat.

(6366)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.