Portal informacyjno-historyczny

Misha Defonseca - Zarobiła miliony na zmyślonych wspomnieniach o Holokauście Misha Defonseca - Zarobiła miliony na zmyślonych wspomnieniach o Holokauście

Zarobiła miliony na wspomnieniach o życiu podczas Holokaustu. Po latach okazało się, że cała historia o heroicznej walce była… zmyślona

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Misha Defonseca to autorka bestsellera na temat Holokaustu. Kobieta w barwny sposób opisała swoją walkę o życie. Jednak 17 lat po tym, jak wydała ,,A Mémoire of the Holocaust Years”, okazało się, że cała historia jest zmyślona. Autorka nie była nawet Żydówką.

Wspomnienia na półkach księgarni pojawiły się w 1997 roku. Opisywała się jako żydowska dziewczynka z Brukseli, która musiała przejść całą Europę. Jej rodzice zostali zamordowani przez nazistów. Z książki wynika, że dziecko przebyło ponad 3 tys. kilometrów. Przeżyła również dzięki temu, że przez miesiąc przebywała wraz z watahą wilków.

Książka została przetłumaczona na 18 języków, a we Francji powstał na jej temat film. W USA jej wspomnienia wydało wydawnictwo Jane Daniel and Mt Ivy Press. Kobieta jednak nie była zadowolona z honorarium oraz części umowy dotyczącej praw autorskich i pozwała wydawcę, uzyskując w sądzie odszkodowanie w wysokości 22,5 mln dolarów. Jednak proces okazał się być końcem jej błyskotliwej kariery. Wtedy to wyszło na jaw, że konfabulowała. Podczas kolejnej sprawy sądowej zapadł prawomocny wyrok – kobieta musiała oddać wynagrodzenie wydawnictwu.

Kiedy prawnicy wydawnictwa wzięli pod lupę autorkę, wyszło na jaw, że naprawdę nazywa się Monica Ernestine Josephine De Wael. Zamiast wędrówki przez Europę i życia z wilkami, chodziła normalnie do brukselskiej szkoły. Pisarka tłumaczyła: mimo że historia nie była prawdziwa, opowiadał o jej życiu.

Miałam cztery lata i czułam się opuszczona. Czułam się, jak prześladowany Żyd

– wyjaśniała mediom.

(6859)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę