Ten człowiek uratował świat przed wojną atomową. 26 września 1983 r. łamiąc procedury zapobiegł katastrofie [WIDEO]

w Filmy dokumentalne/Historia Rosji/historia USA


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Stanisław Pietrow, który pracował w tajnym centrum dowodzenia koło Moskwy 26 września 1983 roku widząc pięć rakiet balistycznych USA zignorował alarm. To uchroniło świat przed wojną nuklearną.

W 1983 roku nastąpiła eskalacja zimnej wojny. KGB podejrzewało, że Stany Zjednoczone mogą przeprowadzić atak nuklearny na Związek Sowiecki.

26 września 1983 Stanisław Pietrow miał dyżur w centrum dowodzenia Sierpuchowo-15 znajdującym się nieopodal Moskwy. Do jego obowiązków należało monitorowanie systemu wczesnego ostrzegania, aby w momencie ataku Związek Sowiecki mógł od razu na niego odpowiedzieć. Kilka minut po północy Pietrow odebrał sygnał, że Stany Zjednoczone wystrzeliły pięć rakiet w kierunku ZSRR. Podpułkownikowi od początku wydawało się, że to błąd systemu. Nie chcąc doprowadzić do konfliktu, zdecydował się nie alarmować przełożonych. Jak się okazało, jego decyzja była słuszna, gdyż atak rakietowy był błędem systemów. Do tej pory wielu ekspertów uważa, że zachowanie Stanisława Pietrowa pozwoliło uniknąć globalnej wojny nuklearnej. Podpułkownik nie wykonał rozkazu – został odsunięty od służby wojskowej…

(15197)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.