Trzeba było czekać ponad 30 lat, by prezydent USA znowu tak docenił Polskę. Trump poszedł tropem wielkiego poprzednika. ,,Polska to centrum cywilizacji europejskiej” [WIDEO]

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Donald Trump podczas wizyty w Warszawie powiedział wiele ciepłych słów o Polsce i jej historii. Poprzednim prezydentem USA, który był tak wielkim zwolennikiem naszego kraju, był Ronald Reagan.

Czterdziesty prezydent USA został zaprzysiężony 20 stycznia 1981 roku. Już na początku kadencji pogroził palcem ZSRS i poinformował Sekretarza Generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Leonida Breżniewa, że Stany Zjednoczone nie zgadzają się na interwencję zbrojną w Polsce i zareagują na jakąkolwiek próbę jej podjęcia. Reagan mówił m.in. o znaczących konsekwencjach i końcu odprężenia, jeśli ZSRS zdecyduje się na przekroczenie polskiej granicy.

Sowieci nie wkroczyli do Polski, ale 13 grudnia 1981 roku w Polsce zapanował stan wojenny. Już 10 dni później Reagan w świątecznym orędziu wysłał ostrzeżenie pod adresem ZSRR i komunistycznego rządu polskiego.

Już w czasie trwania stanu wojennego Reagan zabiegał o polską sprawę na zachodzie Europy.

Polska nie jest ani na wschodzie, ani na zachodzie. Polska jest centrum cywilizacji europejskiej. Wniosła rzeczywiście wiele w kształtowanie się tej cywilizacji. Czyni to również dzisiaj w sposób znaczący, nie godząc się na uciemiężenie

– tymi słowami przemówił do brytyjskiego parlamentu 8 czerwca 1982 roku prezydent USA Ronald Reagan.

Następni prezydenci USA nie angażowali się aż tak bardzo w sprawy Polski. Dopiero Donald Trump nawiązał swoimi słowami do działań Reagana.

Polska jest geograficznym sercem Europy, ale co więcej w Polakach widzimy ducha Europy. Wasz naród jest wielki z powodu Waszego ducha, macie ogromną wolę. Polska była atakowana, niszczona, ale nigdy nie udało się jej wymazać z historii, ani z jej serc. Traciliście ziemie, ale nigdy nie straciliście dumy

– stwierdził Trump na pl. Krasińskich w Warszawie.

Prezydent USA przypominał też historię Powstania Warszawskiego, opiewał niezłomność Polski i wzywał Boga o błogosławieństwo dla naszego kraju.

Silna Polska, to błogosławieństwo dla Europy, a silna Europa to błogosławieństwo dla świata

– zakończył Trump, który nie ukrywał, że bardzo zależy mu na Polsce, której silna pozycja, ma hamować imperialistyczne dążenia Niemiec i Rosji.

Dotychczas ostro krytykowali Polskę. Teraz przewidują, że zostanie potęgą. ,, Jest wystarczająco duża, by umieścić całą Europę Wschodnią na światowej mapie gospodarczej”

Piękne słowa pod adresem Polski i Polaków oraz ważne porozumienia to nie przypadek. To oni stoją za dzisiejszym sukcesem [WIDEO]

(2499)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.