Portal informacyjno-historyczny

Marcin Luter przybija 95 tez do drzwi kościoła. Brzmi niezwykle obrazowo, ale… okazuje się legendą

w Historia kościoła


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W szkołach uczniowie dowiadują się o 95 tezach ks. Marcina Lutra, które zostały przybite na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 31 października 1517 r. Brzmi niezwykle obrazowo, ale okazuje się… legendą.

Tezy oczywiście zostały sformułowane, ale nie zostały przybite do drzwi – drzwi w rzeczywistości były metalowe. Malowniczy opis przybijania został upowszechniony przez Filipa Melanchtona, niemieckiego luterańskiego reformatora, w celach propagandowych. Sam Luter w swoich licznych pismach, które liczą kilkadziesiąt grubych tomów, nie wspomina o tym ani słowa.

Z mediów dowiadujemy się, że:

W 2017 r. Stolica Apostolska zamierza wraz z protestantami uczcić zainicjowanie reformacji. […] Obchody w roku 2017 mają mieć szczególne znaczenie i służyć pogłębieniu „komunii między katolikami i luteranami”. A że chodzi o realia zglobalizowanego świata, to „wspólne upamiętnienie musi uwzględniać doświadczenia i perspektywy chrześcijan z południa i północy, wschodu i zachodu”.

Tymczasem jak zauważa prof. Michał Wojciechowski:

nie świętuje się rocznicy rozwodu

Samo wystąpienie Lutra doprowadziło do rozłamu w Kościele. W 1530 ogłoszono Augsburskie Wyznanie Wiary – pojawił się protestantyzm.

Później nastąpiły kolejne podziały: na baptystów i metodystów, kalwinów i prezbiterian, adwentystów i zielonoświątkowców – Światowa Rada Kościołów skupia 286 Kościołów i wyznań chrześcijańskich…

(635)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę