Macron czy Le Pen – czyj wybór na prezydenta Francji byłby lepszy dla Polski? Doradca Andrzeja Dudy. „Ten program zawiera rzeczy niepokojące rzeczy dla naszego kraju”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W wyborach prezydenckich we Francji pozostało dwoje kandydatów: Emmanuel Macron i Marine Le Pen. Według Andrzeja Zybertowicza wybór tego pierwszego może okazać się niekorzystny dla Polski, chociaż doradca prezydenta Andrzeja Dudy dostrzega też małe plusy.

Ostatecznie pierwszą turę wyborów prezydenckich we Francji wygrał Emmanuel Macron. Centrysta dostał prawie 24 procent głosów i wyprzedził o 3 procent liderkę prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Druga tura odbędzie się 7 maja. Jej wynik będzie miał ogromne znaczenie dla Europy, w tym dla Polski.

O polskich korzyściach i obawach w zależności od finału prezydenckiej batalii nad Sekwaną mówił w poniedziałek w TOK FM doradca prezydenta Dudy prof. Andrzej Zybertowicz.

Do korzystnych należy to, że ma wizję polityki migracyjnej. Po pierwsze jest świadomy, że kryzys migracyjny jest jednym z trzech głównych kryzysów, obok finansowego i militarnego, przed jakim stoi Unia Europejska. I ma wizję rozwiązywania tego problemu na „głębokim przedpolu”, to znaczy robienia w krajach przejściowych, gdzie znajdują się grupy uchodźcze, obozów finansowanych przez kraje unijne, gdzie realizowano by procedury weryfikacyjne, kto spełnia kryteria bycia uchodźcą i może być wpuszczony do Unii Europejskiej

– powiedział Zybertowicz. Jego zdaniem Macron w tym temacie prezentuje postawę bardzo zbliżoną do rozwiązania, jakie forsuje polski rząd.

Profesora Zybertowicza martwi jednak pogląd Macrona na być może ważniejszą kwestię, a mianowicie drogę rozwoju Unii Europejskiej.

Negatywne jest to, że on jasno mówi o potrzebie Unii dwóch prędkości i konkretyzuje to. On ma pewien projekt, który budzi niepokój: żeby stworzyć osobny budżet strefy euro i to mogłoby wytworzyć nowego typu bariery rozwojowe

– ocenił Zybertowicz.

Profesor został też poproszony o ocenę ewentualnego zwycięstwa Marine Le Pen.

Istnieje pewien obszar niepewności. Nie jest jasne, na ile jej „flirt z Putinem” wynika z pewnych założeń ideowych, a na ile jest elementem pewnej gry

– skomentował krótko doradca prezydenta Andrzej Dudy.

(280)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.