Portal informacyjno-historyczny

Kraina Wolności między Chorwacją i Serbią. Posłowie Kukiz’15 domagają się jej uznania przez Polskę

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Liberland ogłosił niepodległość 13 kwietnia 2015 r. Jest położony między Chorwacją a Serbią i ma stanowić raj dla wszystkich libertarian z całego świata. Głównym autorem konstytucji Wolnej Republiki Liberlandu jest Polak – Kacper Zając. W połowie lipca tego roku grupa posłów Kukiz’15 zwróciła się do polskiego MSZ o uznanie państwa.

Jak dotąd żaden członek ONZ nie nawiązał stosunków dyplomatycznych z Wolną Republiką Liberlandu, co w obliczu wydarzeń sprzed 8 lat i uznaniu przez kilkadziesiąt państw, w tym przez Rzeczpospolitą Polską, niepodległości Republiki Kosowa wydaje się być jawną niekonsekwencją. Brak uznania niepodległości Liberlandu stałby nadto w sprzeczności z polską tradycją politycznoprawną, która począwszy od XIX wieku wyraża się w afirmacji wolności obywateli od obcego ucisku i solidarności z narodami dążącymi do utworzenia własnego państwa. W związku z powyższym, czy i kiedy Rada Ministrów zamierza de iure notyfikować uznanie niepodległości Wolnej Republiki Liberalndu?

Pod dokumentem podpisy złożyli  Jakub Kulesza, Jacek Wilk, Tomasz Jaskóła, Magdalena Błeńska, Józef Brynkus, Jerzy Kozłowski i Jarosław Sachajko.

Polska na razie Liberlandu jednak nie uznaje. 5 sierpnia posłowie otrzymali pismo, w którym czytamy, że:

Ziemia, mająca stanowić terytorium tzw. Liberlandu, położona jest między Chorwacją a Serbią i jest przedmiotem rozmów dotyczących uregulowania przebiegu granicy między obu krajami. Zarówno Chorwacja jak i Serbia zgodnie przyznają, że po zakończeniu rozmów i ostatecznym ustaleniu przynależności spornego obszaru, teren ten trafi w trwałe posiadanie jednej ze stron. Z punktu widzenia prawa międzynarodowego, nie są więc spełnione żadne przesłanki pozwalające na poważne rozważanie pomysłu uznania niepodległości Wolnej Republiki Liberlandu. […] nasza tradycja politycznoprawna, wyrażająca się afirmacją wolności obywateli od obcego ucisku i solidarności z narodami dążącymi do utworzenia własnego państwa, zawsze szła w parze z poszanowaniem obowiązującego prawa międzynarodowego. Biorąc powyższe pod uwagę uznanie niepodległości Wolnej Republiki Liberlandu w opinii MSZ jest niezasadne.

A jak wygląda samo państwo? Poniżej więcej informacji:


liberland

liberland2

(1263)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę