Konfident ,,wszelkich możliwych służb okupacyjnych”, oskarżany o wydanie mamy ,,Inki”, był przez lata patronem podstawówki. W końcu podjęto decyzję w jego sprawie

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Aleksander Wołkowycki, komunista współpracujący z NKWD, oskarżany o wydanie na śmierć mamy ,,Inki”, przestanie być patronem szkoły podstawowej w Narewce (woj. podlaskie).

Szkoła informuje, że Wołkowycki to postać „mocno związana ze szkołą i środowiskiem. Świadczy o tym działalność w szerzeniu i propagowaniu oświaty i kultury w trudnych latach wojennych”.

Tymczasem kwerenda IPN mówiła zupełnie coś innego. Zasłynął utrwalaniem władzy komunistów w powiecie Hajnówka.

22 grudnia 1944 r. wstąpił on do PPR. Pełnił funkcję sekretarza Koła PPR w Narewce. 17 kwietnia 1945 został zabity przez oddział mjr Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”. Przyczyną likwidacji Aleksandra Wołkowyckiego była jego działalność jako „organizatora komunistycznego”. Według zeznań żołnierzy V. Brygady Wileńskiej, wszyscy rozstrzelani mężczyźni mieli być współpracownikami Urzędu Bezpieczeństwa.

Bogusław Łabędzki, katecheta w szkole w Narewce, z zamiłowania historyk oraz miłośnik tego regionu, tak opisuje zdradziecką działalność Wołkowyckiego:

„Patronem szkoły jest konfident wszelkich możliwych służb okupacyjnych. Współpracował bowiem z NKWD i gestapo. To, że był nauczycielem, wcale nie predestynuje go do tego, żeby był patronem, jeżeli dodatkowo uprawiał taką »działalność«. W PRL stworzono z niego wizerunek »bohatera«, a ze znanej w Narewce »Inki« uczyniono zbrodniarkę. Problem w tym, że ten stan podtrzymywany jest do dziś…”

Mimo to radni zdecydowali, że przestanie być patronem podstawówki od nowego roku.

Wystarczy kontrowersji wokół szkoły, która raczej powinna być miejscem spokoju, a nie jakiejś tam walki politycznej, bo to w tym kontekście trzeba postrzegać

– mówił wójt Pawilcz.

Za przyjęciem uchwały było dziesięciu radnych, dwie osoby były przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu.

(3078)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.