Portal informacyjno-historyczny

Koncert „Wolni i Solidarni” w 35. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Kraków, 27 sierpnia 2015 r.

w W Twoim mieście/Zapowiedzi


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Koncert Wolności i Solidarności 27.08.2015„Wolni i Solidarni” w 35. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych – Kraków, 27 sierpnia 2015 r.

W dniu  27 sierpnia 2015 roku, o godzinie 19:00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert „Wolności i Solidarności”, zorganizowany w ramach obchodów 35-lecia działalności „Solidarności” oraz okrągłej rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Podczas tej wyjątkowej uroczystości, wręczone zostaną odznaczenia państwowe „Krzyż Wolności i Solidarności” oraz Medale „Dziękujemy za Wolność”* dla działaczy przedsierpniowej opozycji i pierwszych strajkujących oraz aktywnych członków zakładających nowe związki zawodowe.

W bieżącym roku  mija 35 lat od powstania ruchu społecznego „Solidarność”, dlatego ludzie pokolenia Solidarności chcieliby w sposób szczególny przypomnieć i  wyróżnić osoby,  które prowadziły działalność opozycyjną przed Sierpniem ’80 oraz kontynuowały ją w najróżniejszych formach, w kraju i zagranicą w późniejszych latach. Chcą podkreślić, że swoje korzenie wywodzą z działań ludzi opozycji z wcześniejszych lat, którzy umieli przeciwstawić się systemowi komunistycznemu gdy wymagało to dużej odwagi  i determinacji. Dlatego VII edycję Medalu „Dziękujemy za wolność” kierują w sposób szczególny do byłych działaczy i współpracowników Studenckiego Komitetu Solidarności (SKS), Komitetu Obrony Robotników KOR oraz KSS KOR, Ruchu Obrony Praw Człowieka  i Obywatela ROPCiO,  Instytutu Katyńskiego i innych struktur. Pragną wyróżnić także pierwszych twórców Solidarności w miejscach gdzie wówczas pracowali, działali, często mając korzenie opozycyjne.

Na scenie, pod dyrekcją Janusza Wierzgacza, wystąpią Chór i Orkiestra PASSIONART
oraz soliści: Żaneta Polak, Dagmara Frankiewicz-Sysuła, Agata Paciorek oraz Michał Dembiński.

W repertuarze tego wieczoru znajdą się, pochodzące z różnych okresów działalności „Solidarności” pieśni w symfonicznych aranżacjach Marka Pawełka. Usłyszymy m.in. „Mury”. „Obławę”, „Zbroję” czy „Balladę o Janku Wiśniewskim”. Koncert poprowadzą
Mateusz Prendota oraz Natalia Tokarczyk.

 

Pomysłodawcą i głównym organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Sieć Solidarności.
Na koncert zapraszają pozostali współorganizatorzy:

 

IPN Oddział w Krakowie,

Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego,

Stowarzyszenie PASSIONART

oraz partner przedsięwzięcia – Województwo Małopolskie

 

*W 2014 roku Stowarzyszenie Sieć Solidarności ustanowiło medal „Dziękujemy za Wolność”. Medal stanowi symboliczne wyrażenie wdzięczności i podziękowania dla możliwie szerokiego kręgu ludzi, którzy w okresie po 13 grudnia 1981 roku brali udział w  tworzeniu wolności, niepodległości, demokratycznej i samorządnej Rzeczpospolitej Polski.

(70)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę