Portal informacyjno-historyczny

NASZ PATRONAT: Kolejne przygody Antka Srebrnego. „Małpi gaj” w Szkocji, kocioł Falaise i operacja „Market Garden”

w Ważne książki/Zapowiedzi wydawnicze


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Historię wojenną Antka Srebrnego – harcerza z Grodna śledzimy już od dwóch lat. Razem z nim przeżyliśmy bohaterską obronę jego rodzinnego miasta przed Armią Czerwoną, gehennę deportacji w głąb Rosji sowieckiej, udaną ucieczkę z „nieludzkiej ziemi”.

Razem z nim przeszliśmy szlak bojowy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, a następnie II Korpusu od Tobruku po Monte Cassino. W kolejnych dwóch zeszytach Antek żegna się definitywnie ze współtowarzyszami broni (także z misiem Wojtkiem) z oddziałów polskich dowodzonych przez gen. Władysława Andersa. Nie oznacza to jednak końca jego wojennej odysei. Trafia on na dopiero co utworzony przez aliantów drugi front we Francji, gdzie po udanym lądowaniu w Normandii od wielu tygodni trwają zacięte walki z Niemcami pod Caen. Działając w ramach 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez słynnego generała „Bacę” Antek ma teraz za zadanie rozpoznać siły nieprzyjaciela przed decydującym atakiem. Jego przyjaciele – Piroman i Janka przechodzą zaś pod komendą kpr. Puzona przyspieszony kurs pancerniacki. Ich ścieżki spotykają się podczas jednej z najważniejszych bitew we Francji w 1944 r. pod Falaise. Czy uda im się sprowadzić pomoc dla broniących się resztkami sił oddziałów polskich na Mont Ormel? Czy Antkowi uda się poskromić tygrysa – odpowiedzi na te pytania znajdziecie w zeszycie 5 Wojennej Odysei Antka Srebrnego.

Kolejna odsłona przygód Antka sprowadzi nas do „małpiego gaju” w …. Szkocji. Przejdzie on tam przyspieszony kurs spadochronowy – by wraz z 1 Brygadą dowodzona przez gen. Stanisława Sosabowskiego wziąć udział w największej operacji powietrzno – desantowej II wojny światowej „Market Garden”. Czy trudno jest wylądować w obrazie feldmarszałka Modela? Jakie tajemnice kryją papiery doktora Grubera? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w zeszycie nr 6 Wojennej Odysei Antka Srebrnego. Dla spragnionych dalszych wieści o przygodach głównego bohatera, zapewniamy, że do końca wojny pozostało kilka miesięcy i czeka go jeszcze wiele przygód na polach Belgii, Holandii, Niemiec, później zaś w okupowanej przez sowietów Polsce. Ale to już zupełnie inne historie.

Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1944. Zeszyt 5. „Kocioł Falaise 1944 r.”

„Kocioł Falaise 1944 r.”, scenariusz Tomasz Robaczewski, rysunki Huber Ronek, koncepcja serii, wkładka historyczna i konsultacja historyczna Tomasz Łabuszewski, Warszawa 2016, 48s.(seria „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1944”, zeszyt 5).

Antek żegna się definitywnie ze współtowarzyszami broni z 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa (także z kapralem Wojtkiem – misiem). Nie oznacza to jednak końca jego wojennej odysei. Trafia on na dopiero co utworzony przez aliantów drugi front we Francji, gdzie po udanym lądowaniu w Normandii od wielu tygodni trwają zacięte walki z Niemcami pod Caen. Działając w ramach 1. Dywizji Pancernej, dowodzonej przez słynnego gen. Stanisława Maczka (zwanego „Bacą”), Antek ma teraz za zadanie rozpoznać siły nieprzyjaciela przed decydującym atakiem. Jego przyjaciele – „Piroman” i Janka – przechodzą zaś pod komendą kpr. Puzona przyspieszony kurs pancerniacki. Ich ścieżki krzyżują się podczas jednej z najważniejszych bitew 1944 r. we Francji – pod Falaise. Czy uda im się sprowadzić pomoc dla broniących się resztkami sił oddziałów polskich na Mont Ormel? Czy Antkowi uda się poskromić tygrysa ? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w piątym zeszycie „Wojennej odysei Antka Srebrnego 1939–1944”.

Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1944. Zeszyt 6. „Operacja »Market Garden« 1944 r.”
„Operacja »Market Garden« 1944 r.”, scenariusz Tomasz Robaczewski, rysunki Huber Ronek, koncepcja serii, wkładka historyczna i konsultacja historyczna Tomasz Łabuszewski, Warszawa 2016, 40 s.(seria „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1944”, zeszyt 6).

Kolejna odsłona przygód Antka sprowadzi nas do „Małpiego gaju” w… Szkocji. Przejdzie on tam przyspieszony kurs spadochronowy pod czujnym okiem kpt. Kwaśnicy, by wraz z 1. Samodzielną Brygadą Spadochronową gen. Stanisława Sosabowskiego wziąć udział w największej operacji powietrzno-desantowej II wojny światowej – „Market Garden”. Czy Antek weźmie bezpośredni udział w morderczych zmaganiach o most na Renie? Czy trudno jest wylądować w obrazie feldmarszałka Walthera Modela? Jakie tajemnice kryją papiery doktora Grubera? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w szóstym zeszycie „Wojennej odysei Antka Srebrnego 1939–1944”.

Więcej o przygodach Antka Srebrnego przeczytasz TUTAJ.

Komiks i inne publikacje IPN można kupić m. in. w księgarni IPN, ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa (wejście od ul. Oleandrów). Listę księgarń IPN znajdziesz TUTAJ.

(413)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę