Jego praca stała się manifestem ideowym podziemia NSZ. W 1940 r. przewidywał, że to Niemcy przegrają wojnę. Teraz kolejna „biała plama” w historii Polski została wypełniona

w Recenzje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

neyman (1)Historia człowieka myślącego. Lech Karol Neyman (1908–1948). Biografia polityczna

Historia człowieka myślącego… to pierwsza na rynku wydawniczym biograficzna opowieść o jednym z wyższych dowódców Narodowych Sił Zbrojnych, a przy tym ideologa „myśli zachodniej” – kpt. Lecha Karola Neymana (1908-1948), który bez wątpienia należał do Pokolenia Polski Niepodległej. Pokolenie to tworzyło zręby Drugiej Rzeczpospolitej, a później broniło jej w kampanii wrześniowej 1939 r., walcząc przeciwko dwóm potężnym agresorom.

Swoją działalność Lech K. Neyman rozpoczął jako student wydziału prawa na Uniwersytetecie Poznańskim, najpierw w korporacji akademickiej „Helionia”, a następnie w szeregach Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Na początku lat 30. związał się z Obozem Narodowo-Radykalnym, by po rozłamie w tej organizacji współtworzyć Organizację Polską, która była tajnym kierownictwem ONR ABC. Po wybuchu II wojny światowej kontynuował działalność narodową, wchodząc w skład, a później do przywództwa wspomnianej powyżej Organizacji Polskiej, w której działał także po wkroczeniu na ziemie polskie Armii Czerwonej aż do aresztowania przez komunistyczną bezpiekę. Aresztowanego wraz z innymi członkami OP i NSZ-ONR z Poznania został skazany wraz z ppłk. Stanisławem Kasznicą na karę śmierci w 1948 r. Neymana oskarżono o kolaborację z hitlerowskimi Niemcami, faszyzm i próbę obalenia państwa.

Wyrok śmierci – metodą katyńską – wykonano w murach więzienia mokotowskiego 12 maja 1948 r., a wykonawcą był sierż. Piotr Śmietański, który wykonał wyroki m. in. na rtm. Witoldzie Pileckim, kpt. Janie Morawcu czy Adamie Doboszyńskim. Zwłoki Neymana pochowano w nieznanym miejscu, jak się dziś przypuszcza w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach. To właśnie tam udało się niedawno zidentyfikować szczątki Stanisława Kasznicy. Prawdopodobnie w pobliżu powinny znajdować się także szczątki Lecha K. Neymana.

Jak na ironię ten oskarżony o rzekomą kolaborację kpt. Neyman już na poczatku okupacji przygotowywał plany powrotu Polski na dawne ziemie piastowskie. W 1940 r., w momencie, gdy Trzecia Rzesza była u szczytu swej potęgi militarnej, przewidywał, że hitlerowskie Niemcy przegrają wojnę, a to stworzy dla Polski koniunkturę na odzyskanie dawnych ziem piastowskich i ustanowienie zachodniej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Lech K. Neyman był autorem wydanej konspiracyjnie w 1942 r. książki Szaniec Bolesławów, w której rozwinął koncepcję powrotu ziem piastowskich oraz Prus Wschodnich w granice Rzeczypospolitej. Ta praca, podbudowana argumentami natury historycznej, ekonomicznej, strategicznej, a nawet demograficznej, stała się manifestem ideowym podziemia NSZ-owskiego.

Rafał Sierchuła w swej książce przedstawił losy Lecha Neymana niezwykle szczegółowo i dokładnie. Autor wykorzystał obszerny materiał źródłowy, przede wszystkim archiwalny oraz chyba pełną literaturę przedmiotu dotyczącą Narodowych Sił Zbrojnych których dzieje są tłem dla biografii Neymana, który w czasie okupacji należał do głównych działaczy i ideologów tej formacji.

W pierwszym rozdziale książki, obejmującym lata 1908-1939, ukazano m. in. działalność Neymana w okresie międzywojennym w Poznaniu. Przedstawiono tu funkcjonowanie organizacji społeczno-politycznych, z którymi był związany Neyman: Akademicki Związek Sportowy, Korporacja Akademicka „Helionia”, koła naukowe studentów UP oraz Związek Akademicki Młodzież Wszechpolska. W dalszej części tego rozdziału omówiono działalność w szeregach Obozu Narodowo-Radykalnego w Poznaniu wraz z jego dalszymi organizacjami, które były kontynuacjami ONR oraz udział Neymana w strukturach tych organizacji. W osobnym podrozdziale przedstawiono także historię i strukturę Organizacji Polskiej, która była tajnym kierownictwem ONR ABC i stanowiła niezmiernie ważne informacje o dalszych losach Neymana.
W drugim rozdziale przedstawiono działalność Neymana w podziemiu narodowym w latach 1939-1944. Omówiono tu także jego udział w kampanii wrześniowej, a następnie przystąpienie do konspiracyjnej Grupy „Szaniec”, Związku Jaszczurczego i Służby Cywilnej Narodu, w których główny bohater brał udział. Ponadto omówiono broszury konspiracyjne, których autorem był Neyman oraz ich wpływ na działalność Narodowych Sił Zbrojnych. W ostatniej częśći tego rozdziału zaprezentowano działalność Lecha Neymana jako komendanta Okręgu Kraków NSZ.

Rozdział trzeci poświęcono udziałowi Neymana w konspiracji antykomunistycznej w latach 1945-1947. Przedstawiono w nim działania członków Organizacji Polskiej i żołnierzy NSZ wobez nowej sytuacji politycznej w kraju oraz rolę Neymana w inicjowaniu działalności konspiracyjnych formacji cywilnych związanych z Organizacją Polską, tj. Rada Polityczna przy Komendzie Okręgu Śląskiego NSZ, Obóz Narodowy i Pokolenie Polski Niepodległej w Poznaniu. Ponadto scharakteryzowano udział Neymana w pracach aktywu OP. Rafał Sierchuła tworząc historię tworzenia struktur antykomunistycznych na terenie Wielkopolski, przedstawił także w sposób problemowy dramatyczne losy członków komendy Okręgu Poznańskiego AK w latach 1943-1944. Dalej w rozdziale omówiono stopniowy rozpad organizacji kierowanych przez strukturę kierowniczą OP, w skład której wchodził Neyman.

W czwartym rozdziale, obejmującym lata 1947-1948, zaprezentowano rozpracowanie Neymana przez bezpiekę, jego aresztowanie, pobyt w areszcie śledczym MBP w Warszawie i więzieniu mokotowskim. Autor postarał się odtworzyć przebieg śledztwa, jak i postawę Neymana w trakcie procesu, podczas którego prokurator Dytry oskarżał Neymana w charakterystycznej stalinowskiej retryce: „Oskarżony Neyman jest najlepszym odzwierciedleniem gadzinowych metod ONR. O ile oskarżony Kasznica, przytłoczony tragiczną wymową faktów, odsłonił częściowo przyłbicę i ukazał swe prawdziwe oblicze wroga ludu polskiego i falangisty, o tyle oskarżony Neyman jeszcze tu na ławie oskarżonych, próbuje skuteczności hitlerowskich metod, do których przywykł w swej działalności”. Autor postarał się także dtworzyć okoliczności śmierci Neymana w maju 1948 r.
Uzupełnienieniem tego rozdziału jest prezentacja działań podejmowanych przez środowiska kombatanckie i osoby prywatne w latach 1989-2011 w celu unieważnienia wyroku komunistycznego Wojskowego Sądu Rjonowego w Warszawie, ciążącego na Lechu Neymanie do 3 lutego 2005 r. oraz działania podejmowane w celu upamiętnienia jego osoby.

[quote]Książka Rafała Sierchuły jest próbą wypełnienia „białej plamy” w historii narodowców – znaczącej formacji polskiego podziemia niepodległościowego. Podobnie jak Neyman, za swoje ideały osoby związane z NSZ były inwigilowane, a często płaciły najwyższą cenę, jaką jest ludzkie życie.[/quote]

Rafał Sierchuła, Historia człowieka myślącego. Lech Karol Neyman (1908-1948). Biografia polityczna, Warszawa 2013, s. 368, Wydawnictwo LTW (seria W służbie Niepodległej”)

Wiesław Nowel, autor prowadzi bloga Dziennik Narodowca

sierchula

(146)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.