Jego czasy nazywa się złotym wiekiem w historii Polski. Nie tylko mądry polityk, dobry gospodarz, ale także mecenas sztuki

w Bohaterowie


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
zygmunt-stary
Zygmunt Stary

Był wnukiem Władysława Jagiełły i Zofii Holszańskiej, synem Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Objął panowanie nad Polską i Litwą w roku 1506, po śmierci swego brata Aleksandra Jagiellończyka, który rządził zaledwie pięć lat. Zygmunt będzie władał Polską i Litwą 42 lata, co jest ewenementem w XVI wieku. Tym bardziej, że został koronowany dopiero w 41 roku życia. Rządy Zygmunta I Starego to w wielopokoleniowej polskiej tradycji historycznej cała epoka! Państwo było silne, a król odznaczał się nie tylko rozwagą, zmysłem politycznym i wojskowym, ale też zasłynął jako mądry mecenas nauk i sztuk wszelakich. Nic dziwnego, że jego czasy nazywa się złotym wiekiem w historii Polski.

Był przedostatnim z sześciu synów króla Kazimierza, dlatego tak długo czekał na tron. Okazał się jednak najżywotniejszym z braci. Dał też Polsce następcę na tronie, Zygmunta II Augusta, który jednak, jak się później okazało, umrze bezpotomnie i będzie ostatnim z rodu Jagiellonów. Zygmunt był przezorny i przewidujący. Doprowadził do koronacji swego syna jeszcze za życia ojca (elekcja vivente rege).

Po śmierci Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunt I Stary został wyniesiony najpierw na tron litewski w Wilnie (20 października 1506), potem – na sejmie piotrkowskim 8 grudnia 1506 – został wybrany na króla Polski. Koronacja odbyła się 23 stycznia 1507 w katedrze wawelskiej.

Niemal natychmiast po koronacji król wykazał swoje kompetencje wojskowe, nakłaniając sejm litewski do przyjęcia gotowości do wojny z Moskalami. Ta wojna (1507-1508) pozwoliła uchronić terytorium litewskie przed agresją Księstwa Moskiewskiego.

[quote]Król był dobrym gospodarzem. Doprowadził do oddłużenia skarbu i do uporządkowania finansów państwa. Dążył też do ujednolicenia prawa.[/quote]

Dostrzegał słabości demokracji szlacheckiej, ale respektował ten system, dążąc jednocześnie do umocnienia państwa, dóbr królewskich i do rozwoju miast. W tych dziełach wspierała go skutecznie królewska małżonka Bona Sforza.

Portret Bony w stroju wdowy, nieznanego autora, ok. 1550
Portret Bony w stroju wdowy, nieznanego autora, ok. 1550

[quote]Ważnym dziełem Zygmunta było włączenie Mazowsza do Polski, jako województwa mazowieckiego (przedtem było samodzielnym księstwem).[/quote]

Także w polityce zagranicznej król miał wiele osiągnięć. Przeciwstawił się agrsji moskiewskiej na Litwę, dążył do pokrzyżowania planów moskiewsko-krzyżackich aliansów, które miały doprowadzić do uwolnienia się mistrzów krzyżackich od lenniczej zależności od króla polskiego.

[quote]Król musiał się też przeciwstawić antypolskiemu porozumieniu Habsburgów, szukających sojuszników w Skandynawii. Po ostatniej wojnie z Krzyżakami doprowadził do traktatu krakowskiego (1525), po czym nastąpił słynny hołd pruski. Książę Albrecht złożył Zygmuntowi hołd lenny, a traktat zapewniał Polsce aneksję Prus Książęcych po wygaśnięciu rodu Albrechta po mieczu.[/quote]

hołd pruski
hołd pruski

Król Zygmunt – z natury spokojny, zrównoważony i usposobiony pokojowo – potrafił być bardzo zdecydowany i radykalny w potrzebie. Kiedy w styczniu 1525 wybuchł tumult gdański, bunt plebsu luterańskiego przeciwko biskupowi katolickiemu i jego jurysdykcji na tym terenie – Zygmunt wkroczył na czele wojska do miasta, zrobił natychmiast porządek a przywódców buntu nakazł ściąć.

Król był mądrym i wytrawnym mecenasem sztuki. Wspierał sztukę renesansową w Polsce, która dzięki niemu bardzo wcześnie do nas zawitała. Za szczególnie piękny, a przy tym wczesny przykład sztuki renesansowej w Polsce uważa się ufundowany przez Zygmunta (jeszcze wówczas nie króla) nagrobek królewskiego brata Jana I Olbrachta w katedrze wawelskiej (prawdopodobnie 1505).
Z inspiracji króla przebudowano w stylu renesansowym Zamek Królewski na Wawelu, z niepowtarzalną Kaplicą Zygmuntowską, nazywaną perłą renesansu toskańskiego.

źródło: Wolna Polska

(201)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.