„Jedynie prawda jest ciekawa…”. 31 lat temu umarł Józef Mackiewicz, „najwybitniejszy polski pisarz polityczny XX wieku” [wideo]

w Bohaterowie/Filmy/Pisarze przemilczani

Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

jozef-mackiewiczBył najwybitniejszym polskim pisarzem politycznym XX w., najprzenikliwszym analitykiem systemu sowieckiego. Uważał, że zbrodnia jest istotą bolszewizmu, metodą sprawowania władzy. Miał szczególny dar nazywania rzeczy po imieniu i dochodzenia do istoty spraw. Za życiową dewizę Józefa Mackiewicza uważa się tak dobrze znane dziś słowa: „Jedynie prawda jest ciekawa”… Tę dewizę przyjęli fundatorzy i animatorzy Nagrody im. Józefa Mackiewicza – prestiżowej nagrody historycznej i literackiej w Polsce.

[quote]Jednoznaczny stosunek Mackiewicza do komunizmu i jego dziedzictwa sprawia, że duża część współczesnej inteligencji w Polsce, zafascynowanej ciągle dziedzictwem „egzystencjalnych” nieudaczników i pozerów z Zachodu, zachwyconych ongi sowieckim imperium i jego zbrodniczą ideologią, nie czyta Mackiewicza. To nie jest „trendy” w Europie.[/quote]

Czytajmy dzieła Mackiewicza, mimo przeszkód, jakie towarzyszą im na polskim rynku księgarskim, spowodowanych ludzką chciwością. Czytajmy dzieła laureatów Nagrody im. Mackiewicza. To lektury obowiązkowe dla Polaka, który uważa się za człowieka wykształconego i świadomego tego, w jakim świecie żyje.

Mackiewicz był bardzo ważnym świadkiem zbrodni katyńskiej – w kwietniu 1943 r. za zgodą władz Polski podziemnej stanął nad otwartymi dołami śmierci. Pozostawił wstrząsającą relację z ekshumacji bohaterów:

[quote]Nie są to trupy anonimowe. Tu leży armia. Można by zaryzykować określenie kwiat armii, oficerowie bojowi, niektórzy z trzech uprzednio przewalczonych wojen. To jednak, co najbardziej nęka wyobraźnię, to indywidualność morderstwa, zwielokrotniona w tej potwornej masie. Bo to nie jest masowe zagazowanie ani ścięcie seriami karabinów maszynowych, gdzie w ciągu minuty czy sekund przestają żyć setki. Tu przeciwnie, każdy umierał długie minuty, każdy zastrzelony był indywidualnie, każdy czekał swojej kolejki, każdy wleczony był nad brzeg grobu; tysiąc za tysiącem”…[/quote]

(„Widziałem na własne oczy”, 1943).

Piotr Szubarczyk, „Nasz Dziennik” (31 stycznia 2013 r.)

(214)

Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*