Portal informacyjno-historyczny

Ekspert o umowie polsko-chińskiej: Jeden z najważniejszych momentów w historii Polski

w Idee/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Podpisanie umowy strategicznej z Chinami, która umożliwi utworzenie nowego jedwabnego szlaku, może być jednym z najważniejszych momentów w historii Polski, rozumianej w szerokim kontekście ekonomicznym i gospodarczym.

– mówi Jacek Bartosiak, ekspert ds. geopolityki i strategii Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Polska staje się bardzo ważnym krajem dla Chin z punktu widzenia planu budowy nowego Jedwabnego Szlaku. To są nowe rynki i nowe mechanizmy, dzięki którym można zarabiać pieniądze dla Polski. W tej perspektywie należy patrzeć na tę wizytę.

Jest to wypełnienie wielkiego planu geostrategicznego Chin, oderwania się od struktury świata, który trwa od kilkuset lat.

Środek ciężkości gospodarki świata już nie jest w Europie, tylko na wodach przybrzeżnych Pacyfiku, skąd gospodarka chińska i rynki azjatyckie zasilają rynek globalny. Oni chcą teraz zasilać rynek globalny przez Polskę, przez połączenia lądowe idące przez nasz kraj.

Chodzi o to, aby Polska była bramą dla Chin do Europy, żeby handel idący masami lądowymi z Azji i Chin szedł przez Polskę, później żeby Polska rozprowadzała to wszystko na Europę.

Umowy, umowami, ale jest bardzo dużo do zrobienia po stronie państwa polskiego – w zakresie normatywnym, wynegocjowania relacji na szlaku. Trzeba też stworzyć wizję dla Polaków, dla relacji polsko-chińskich na następne kilkadziesiąt lat.

Tu Radosław Pyffel o wizycie Prezydenta Chin przed samym spotkaniem:

źródła cytatów: TVP Info / Gosc.pl

(2265)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę