Izrael miał tajny plan, aby użyć bomby atomowej. Opublikowano nieznane dokumenty

w Historia Żydów/Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Wojna sześciodniowa w 1967 roku zakończyła się zwycięstwem Izraela. Władze tego kraju były jednak przygotowane też na scenariusz, gdyby jego wojska okazały się słabsze. W zanadrzu była broń nuklearna.

Cenzura armii izraelskiej zabraniała przez wiele lat, by głośno mówić o planie użycia broni nuklearnej w wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Co prawda zagraniczne media huczały i historia była powszechnienie znana, to jednak w samym Izraelu postanowiono nie prowokować sąsiednich krajów arabskich.

Sytuacja zmieniła się dopiero niedawno. Waszyngtońskie Centrum Wilsona opublikowało dokumenty z posiedzenia izraelskiego rządu z końca maja 1967 roku oraz transkrypcję wywiadu z 1999 roku z Ichakiem ,,Jacą” Jaakowem, generałem brygady zaangażowanym w nuklearną operację.

Z opublikowanych dokumentów wynika, że izraelska armia miała alternatywny plan na wypadek, gdyby przegrywała wojnę. Operacja Samson miała polegać na pokazowej detonacji bomby nuklearnej na Synaju. To miało odstraszyć kraje arabskie i pokazał siłę oraz potencjał militarny Izraela. Ostatecznie plan okazał się zbędny, bo Izrael wygrał wojnę.

Za publikacją dokumentów stoi mieszkający w USA Izraelczyk Avner Cohen. To jemu dostarczał wiedzy Icchak Jaakov, który po wielu latach został oskarżony i skazany za ujawnianie tajemnic wojskowych. Cohen od lat określa całą sprawę jako ,,najgorzej strzeżoną tajemnicę” nuklearną Izraela.

(1333)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.