Tak II wojna światowa zrujnowała Polskę. Niektóre miasta zostały zniszczone doszczętnie, inne prawie nie ucierpiały

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Z II wojny światowej polskie miasta wyszły zniszczone w bardzo różnym stopniu. Część regionów ucierpiała znacznie, inne zdecydowanie mniej.

źr. www.szychtawdanych.pl

Gdzie miasta były najbardziej zniszczone? Odpowiedź jest prosta: tam gdzie walki były najcięższe, czyli na terenie przedwojennych Niemiec, oraz w miastach, na których zatrzymał się na dłużej front.

czytamy na Szychtawdanych.pl

Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Szczecin, trochę mniej Poznań, Białystok, Jasło, które planowo zniszczyli Niemcy oraz Kołobrzeg, który był obiektem krwawych walk – te miasta mocno ucierpiały w czasie II wojny światowej. Tu walki były najcięższe i najdłuższe. Z kolei niewielkie zniszczenia w w Małopolsce, na Kielecczyźnie i w Łódzkiem świadczą o tym, że sowiecka ofensywa z 1945 roku nie napotkała większego oporu w tych rejonach. Wojna w porównaniu do innych miast nie pozostawiła więc większych śladów m.in. w Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Lublinie, Kielcach czy Bydgoszczy.

Niewiele różni się mapa zniszczeń, gdyby pod uwagę wziąć nie liczbę ludności, a powierzchnię miast. Najwyraźniej największe procentowo zniszczenia Kołobrzegu, Jasła czy Głogowa widać na mapie, na której oszacowano zniszczoną powierzchnię miast. Wspomniane miasta wyraźnie wybijają się na tle innych, bowiem w ponad 90 procentach uległy zniszczeniu w czasie II wojny światowej.

(3091)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.