Portal informacyjno-historyczny

Tak Francuzi i Niemcy uczcili pamięć setek tysięcy poległych. Jakże inaczej niż w Polsce

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W tym roku obchodzone jest 100-lecie bitwy pod Verdun. Francuscy organizatorzy chcieli zadbać o odpowiednią oprawę. Czy im wyszło? Przekonajcie się sami!

Ceremonia miała miejsce niedaleko Ossuarium Douaumont, budowli upamiętniającej ofiary bitwy i miała stanowić gwóźdź programu. Za przygotowanie inscenizacji odpowiadał niemiecki reżyser filmowy Volker Schlöndorff. Do realizacji scenariusza zaangażowano 3400 młodych Niemców i Francuzów.

Rozpoczęta niemieckim atakiem 21 lutego 1916 roku bitwa pod Verdun zaliczana jest do najkrwawszych starć podczas pierwszej wojny światowej. W trwających do końca grudnia walkach zginęło ponad 300 tys. żołnierzy francuskich i niemieckich, a 400 tys. zostało rannych. Pomimo trwających 300 dni walk żadnej ze stron nie udało się przełamać frontu.

(5898)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

7 komentarzy

    • Jasne.. lepiej pobiegać z krzyżykiem, popitolić o poległych męczeńską śmiercią w Smoleńsku, zebrać na tacę i wrócić do „gosposi” nowym Skodillakiem…

  1. To jest naprawdę dobre! Sorry, ale świetny spektakl pozwalający uświadomić sobie ogrom bezsensu wojny, walki. Te dzieciaki podczas tego spektaklu na 100% sobie uświadomiły czym jest wojna…

  2. inscenizacja walki na pewno była dobrym pomysłem – powinniśmy coś takiego zrobić z niemcami, tylko że akurat z nimi przegraliśmy z kretesem. trzeba by wybrać jakąś bitwę z wrzesnia 39ego, w ktorej sily byly wyrownane (tak, byly takie)

  3. Spektakl sam w sobie może i dobry, ale cmentarz to chyba jednak nie jest miejsce na takie happeningi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę