Portal informacyjno-historyczny

Film o Witoldzie Pileckim Film o Witoldzie Pileckim / fot. screen Youtube

Film o Witoldzie Pileckim będzie jak „Szeregowiec Ryan”. Nie zabraknie przemilczanego wątku: ,,Chcąc ukraść zasługi Pileckiego uczestniczył w zbrodni na Pileckim”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Powstanie film o Witoldzie Pileckim, a jego reżyserem i autorem scenariusza jest Leszek Wosiewicz, który rozmawiał z portalem wPolityce.pl. – Chciałbym, żeby nasz film był porównywalny do wielkich światowych produkcji – podkreśla.

Na jakim etapie znajduje się produkcja filmu? Gotowy jest scenariusz (jego napisanie trwało dwa i pół roku), znaleziono producenta, ustalono strategię, a także zebrano deklarację sfinansowania projektu. Rozpoczęły się przygotowania do zdjęć, które mają mieć miejsce na przełomie sierpnia i września.

Wosiewicz, który jest także autorem scenariusza, nie ukrywa, że udział Pileckiego w Powstaniu Warszawskim był dla niego ,,niesamowitym odkryciem”.

Teraz już wiem, że „Reduta Witolda”, która broniła Niemcom dostępu do Alej Jerozolimskich w okolicach Placu Starynkiewicza była jedyną pozycją powstańczą, która przez cały okres walk nie uległa Niemcom. Tej pozycji broniła grupa Pileckiego, dlatego nazywano ją „Redutą Witolda”. To było niesamowite, że trafiłem na ten wątek

– podkreśla i dodaje, że Niemcy atakowali redutę z broni ciężkiej i pancernej. Powstańcy znaleźli jednak sposób na zaskoczenie Niemców.

Powstańcy znaleźli w piwnicy stare puszki. Pilecki wpadł na pomysł, żeby rozłożyć je przed barykadą, aby udawały miny przeciwczołgowe. Niemcy uwierzyli w to. Wstrzymali natarcie i rozpoczęli potężne bombardowanie, żeby wysadzić miny, ale wciąż bali się bliżej podjechać. Pilecki ze swoją grupą opanowali okolicę. Każdy z podjeżdżających bliżej wozów był podpalany. Bronili się fantastycznie. […] Powstańcy Pileckiego nie chcieli się poddać. Ci młodzi ludzie mówili: mamy broń i amunicję, możemy walczyć dalej

– mówi reżyser, który zaznacza, że ten epizod uświadomił mu, jak mało wiemy o naszej historii. Zdradza również mało znane fakty o Józefie Cyrankiewiczu, który ,,chcąc ukraść zasługi Pileckiego uczestniczył w zbrodni na Pileckim”.

To takie proste: kradnę ci życiorys, a ciebie nie tylko skazuję na śmierć, unicestwiam ślady po tobie i nakazuję wymazanie jakiejkolwiek pamięci o tobie… […] Czuję opory z różnych stron, naciski, by postać Cyrankiewicza nie została przedstawiona zgodnie z prawdą historyczną. Już słyszę sugestie, żeby przedstawić Cyrankiewicza jako szlachetnego lewicowca zesłanego do KL Auschwitz, który ”splamił się” tylko tym, że nie poprosił Bieruta o ułaskawienie rotmistrza. Cyrankiewicz jest symbolem tego na jakiej bazie został zbudowany PRL

– podkreśla.

Film będzie trwał 2 godziny 50 minut.

Chciałbym, żeby nasz film był porównywalny do wielkich światowych produkcji jak np. „Szeregowiec Ryan”

– zapowiada. Niewykluczone, że jeśli telewizja będzie zainteresowana, powstanie 10-odcinkowy serial. Film wejdzie na ekrany za dwa lata.

cały wywiad na wPolityce.pl

(14205)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. mało znane fakty o Józefie Cyrankiewiczu, który ,,chcąc ukraść zasługi Pileckiego uczestniczył w zbrodni na Pileckim” TU CHODZIŁO NIE TYLKO O TO…!! RTM. PILECKI WIEDZIAŁ COŚ WIĘCEJ O TYM CYRANIE…I DLATEGO STAŁO SIĘ TAK…JAK BYŁO..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę