źr. foto: Blogmedia.pl

„Film, który nazwie, nauczy, odda hołd, wzruszy, poruszy i trzepnie po sercu i głowie” Polscy filmowcy w końcu chcą opowiedzieć historię ludobójstwa na Wołyniu [wideo]

w Kultura


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Autorem filmu „Ucieczka”, który powstaje w łódzkim Se-ma-forze, jest Jarosław Konopka.

Dialogów tutaj nie będzie. Cała akcja będzie się opierać na ruchach postaci oraz na konkretnych scenach, w których one uczestniczą. Głównymi bohaterami są: starsza kobieta i chłopiec. Oboje wystąpili już w moim poprzednim filmie pt. „Underlife”. Nie ukrywam, że tym razem, oprócz tragicznego wątku historycznego, interesują mnie również wzajemne relacje matki i syna –

opowiada Jarosław Konopka na filmie zamieszczonym na portalu Stowarzyszenia Filmowców Polskich, reżyser i scenarzysta filmu „Ucieczka”.

Na planie filmu „Ucieczka”

 

Wygląda na to, że polscy filmowcy zaczynają dostrzegać potrzebę opowiadania o przez lata wykorzenianego z pamięci ludobójstwa.

Film fabularny o mordowaniu Polaków na Wołyniu kręci też Wojciech Smarzowski. Jak informował Dziennik Zachodni Smarzowski, który jest także autorem scenariusza chce, by był to „film odważny, który nazwie, nauczy, odda hołd, ale też wzruszy, poruszy i trzepnie po sercu i głowie”.

„Nienawiść” dostała od PISF 4 mln. dofinansowania. Z łącznym budżetem 14 milionów złotych będzie to więc duża produkcja, która zapewne nie uniknie dosłownego ukazania masakr na polskiej ludności Kresów.

Smarzowski choćby w „Róży” pokazał jak bardzo dosłowne i wstrząsające kino potrafi robić. Nie można zapominać, że film powstanie też na motywach znanego z konserwatywnych poglądów pisarza Stanisława Srokowskiego „Nienawiść”, co pozwala przypuszczać, że dostaniemy kawał realistycznego i niepoprawnego politycznie kina.

Zwiastun Róży:

(47)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.