Figurka Matki Boskiej Zawratowej – w tym samym miejscu już od ponad stu lat. Świadek wielu tragedii…

w Tatry/Wiara


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Każdy kto dotarł na Przełęcz Zawrat od strony Doliny Gąsienicowej i zamierza wyruszyć dalej w stronę Orlej Perci z pewnością zwrócił uwagę na figurkę Matki Boskiej znajdującą się w niszy skalnej ściany Zawratowej Turni.  Dla tych, którzy nie znają tak dobrze topografii gór, pomocną informacją będzie fakt, że figurka znajduje się po prawej stronie. Łatwo ją dostrzec, ponieważ ma ponad 1 metr wysokości i wyróżnia się na tle skał.

Ta figurka została tam zamontowana już w 1904 roku przez pomysłodawcę Orlej Perci, znawcę Tatr i Pienin księdza Walentego Gadowskiego. Walenty Gadowski wspólnie z Klimkiem Blachedą, znanym przewodnikiem tatrzańskim, zainstalowali figurkę Matki Boskiej w niszy skalnej.

640px-Zawrat_-_figurka

 

W trakcie mocowania figurki w niszy skalnej doszło do wypadku, w którym ucierpiał Walenty Gadowski. Osunął się na niego głaz sporych rozmiarów, ale ksiądz zdążył go odsunąć i nie uległ poważnym urazom. Figurka Matki Boskiej zwanej Zawratową znajduje się w tym samym miejscu od ponad stu lat. Obok niej poprowadzono także trasę wspinaczkową, którą nazwano Drogą przez Matkę Boską. Niepozorna figurka wykonana z piaskowca była z pewnością świadkiem wielu tragedii, które zdarzyły się na Zawracie.

źródło: orla-perc.pl

(1559)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.