Portal informacyjno-historyczny

Dzień Kobiet hucznie ochodzony jest głównie w krajach postsowieckich. Od początku związany ideologicznie, Początek dał Lenin, dniem wolnym uznany dekretem ZSRS

w Historia Rosji/Polska Ludowa/Wydarzenia

Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Pierwsze „obchody dnia kobiet” odbyły się 28 lutego 1909 r. w Ameryce. Miały upamiętnić strajk pracownic przemysłu odzieżowego w Nowym Jorku (1908), domagających się lepszych warunków pracy (warunki pracy mężczyzn były wtedy jeszcze gorsze…).

W roku 1910 międzynarodówka socjalistyczna „ustanowiła” dzień kobiet, który miał krzewić idee praw kobiet i poparcie dla powszechnych praw wyborczych kobiet. Związanie tego dnia z ideologią wynaturzyło jego idee.

sov

W czasie I wojny światowej „dzień kobiet” został wykorzystany przez Niemcy do napędzania w Rosji ruchów pacyfistycznych, które miały doprowadzić ten kraj do klęski wojennej. Udało się dzięki bolszewikom, „sponsorowanym” przez wywiad niemiecki. Nieświadome wyznaczonej im roli kobiety rosyjskie „walczyły o pokój”.

Po latach Związek Sowiecki zastosuje podobne akcje na Zachodzie, wykorzystując organizacje kobiece, pacyfistyczne i prokomunistyczne do „osłabienia świata kapitalistycznego” w imię „światowego pokoju”, czyli pax sovietica.

sov2Po rewolucji bolszewickiej „feministka” Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina do zadekretowania „święta kobiet”. Brednie, które ta wypisywała w swoich manifestach o życiu seksualnym, to gotowy materiał na kabaret z okazji „dnia kobiet”!

8 maja 1965 roku dekretem Prezydium ZSRS Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy „w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, ich heroizm i bezinteresowność na froncie i na tyłach, a także zaznaczyć duży wkład kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój”.

W powojennej Polsce sowieckiej „dzień kobiet” był przymusowy. Kobiety otrzymywały padarok w postaci rajstop, ręcznika, ścierki, mydła… Propaganda podkreślała, że „święto” jest „międzynarodowe” i obchodzi je „cały postępowy świat”.

stal

Publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo.

svDzień ten, podobnie jak inne uroczystości: Dzień Czynu Partyjnego, Dzień Hutnika, Dzień Drukarza, Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego – według niektórych istniał po to, aby obywatele nie zapomnieli o „przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu”. Świadczą o tym chociażby tytuły ówczesnych artykułów: „Kobiety w szeregach ORMO podejmują zobowiązania dla uczczenia swego święta”, „Tysiące kobiet stają w szeregach przodowników pracy”, „Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy”

Współczesne „feministki” zanurzone są w bolszewickiej tradycji, stąd wywodzi się m.in. ich antyklerykalizm. Walczą o „wyzwolenie” kobiet. Z czego?

na podstawie artykułu Piotra Szubarczyka, źródło: wolnapolska.pl

sobietDzień kobiet to dwuznaczne „święto”, obchodzone dziś tylko w krajach postsowieckich i w krajach, którym Sowiety patronowały kiedyś „w walce o postęp”.

(359)

Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Najnowsze z Historia Rosji

Idź na górę