Portal informacyjno-historyczny

Donald Tusk mówi ,,3MAJ-MY SIĘ KONSTYTUCJI”, a jeszcze niedawno sam chciał… znacząco zmieniać na wzór niemiecki

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Obecna opozycja histerycznie reaguje na każde wspomnienie o pomyśle zmiany konstytucji. Zupełnie jednak inaczej było, gdy podobne plany przedstawiał w 2009 roku Donald Tusk. Rządzący wtedy obóz był zachwycony. Teraz nawet sam Tusk o tym nie pamięta.

W 2009 roku Donald Tusk zaproponował szereg zmian w konstytucji obowiązującej od 1997 roku. Premier chciał wówczas pozbawić prezydenta prawa veta, tak aby cała władza wykonawcza przeszła w ręce rządu. Podobny system sprawowania rządów obecnie istnieje m.in. w Niemczech. Chciał także zmniejszyć liczebność Sejmu i Senatu.

Tusk był także za wyborem senatorów w okręgach jednomandatowych, a posłów – według ordynacji mieszanej.

– Gorąco polecam tę naszą refleksję i oczekiwanie wielu naszych rodaków, aby wydatnie zmniejszyć rozmiar obu izb, aby posłów i senatorów wybierać – jeśli nie w logice ordynacji większościowej i w okręgach jednomandatowych, bo na to pewnie zgody nie będzie – to proponowałbym przemyślenie, czy nie moglibyśmy przyszłego Senatu wybrać w logice okręgów jednomandatowych, mniej licznego i bardziej zależnego od wyborcy. Sejm mógłby być wybrany w logice ordynacji mieszanej

– powiedział. Mieszany system wyboru parlamentarzystów również jest stosowany w Niemczech.

Na pomysły Tuska reagowano entuzjastycznie. Po ośmiu latach ci sami ludzie kompletnie inaczej reagują na podejmowane przez Andrzeja Dudę próby dyskusji na temat zmian w konstytucji. Nawet Donald Tusk zapomniał już o swoich planach.

Chcę, aby w przyszłym – 2018 roku – odbyło się referendum w sprawie konstytucji. Moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć czy konstytucja obowiązująca od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowolenie z tego modelu ustrojowego

– stwierdził niedawno obecny Prezydent RP.

Andrzej Duda chce, by głos w tak ważnej sprawie zabrali wszyscy Polacy. To obywatele mają zdecydować, czy potrzebny jest nowy najważniejszy państwowy dokument. Takie plany bardzo nie podobają się opozycji.

(392)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę