Dokładnie 25 lat temu Wałęsa i Kiszczak ustalili szczegóły Okrągłego Stołu. Prezydentem miał zostać Jaruzelski, a szefem MSW Kiszczak „To była zdrada”

w Transformacja ustrojowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

walesa-kiszczakDokładnie 25 lat temu odbyło się spotkanie Lecha Wałęsy z generałem Czesławem Kiszczakiem, na którym ustalono procedurę i zakres obrad oraz ostateczny termin rozpoczęcia dramatycznego w skutkach Okrągłego Stołu.

W ich wyniku prezydentem został gen. Wojciech Jaruzelski, a ministrem spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak. Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych i NSZZ „Solidarność” podkreśla, że nie było to pierwsze spotkanie Wałęsy z Kiszczakiem.

[quote]– Na tym spotkaniu Wałęsa powitał Kiszczaka słowami: „Czesiek, mówiłem ci, że przyjdziesz do mnie na kolanach”, czyli znali się na tyle długo, że byli już „na ty”. Jakie to spotkanie miało znaczenie w sensie historycznym? Wtedy zapadła decyzja, że Okrągły Stół, porozumienie będzie robione z Wałęsą, na co jakiś odłam w partii nie miał ochoty. Chcieli Wałęsę po prostu wykorzystać do tego, co zrobił i resztę prowadzić już bez niego. Wiarygodność tej zdrady bez Wałęsy byłaby niewielka[/quote]

– ocenia Andrzej Gwiazda.

2Podczas obrad Okrągłego Stołu, będących następstwem konsultacji na linii Lech Wałęsa – Czesław Kiszczak zdecydowano o utworzeniu Senatu z liczbą 100 senatorów, kwotowych wyborach do Sejmu, gdzie 60% miejsc, czyli 299 mandatów miało być zagwarantowane dla PZPR, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego, a także ustanowiono urzędu Prezydenta PRL.

33

Porozumienie z najwyższymi władzami PRL, którego sygnatariuszami i głównymi, choć wątpliwymi bohaterami byli Kiszczak i Wałęsa, pozwoliło w rzeczywistości na dalsze piastowanie głównych stanowisk w państwie przez komunistów. Opozycjoniści nie mają wątpliwości: taki układ był zdradą wartości, o które walczyła Solidarność.

[quote]– 25 rocznica to bardzo dobra okazja do tego, żeby przypomnieć – powiem otwarcie – zdradę, której reprezentujący nas wtedy przywódcy Solidarności (jako rzekome kierownictwo narodu” dokonali w Magdalence, a później przy Okrągłym Stole. Chodzi mi zasadniczo o główny element. Nawet nie o to, że zgodzono się na teatr okrągłostołowy nie ujawniając opinii publicznej, że warunkiem wstępnym była zgoda Solidarności na prezydenturę Jaruzelskiego, w związku z tym również władzy Kiszczaka czyli esbecji itd.[/quote]

– tłumaczy Krzysztof Wyszkowski, ówczesny niezależny obserwator obrad Okrągłego Stołu.

(79)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.